Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Výmena tlmičov: 3 najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate

Na prvý pohľad jednoduchá oprava, ktorú šikovný majstri zvládnu aj doma, častokrát so sebou prináša rôzne komplikácie. Výmena tlmičov sa radí medzi základnú údržbu vozidiel, ktorú netreba podceňovať. Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate pri ich výmene pochádzajú z nedostatku skúseností alebo potrebných nástrojov. Profigaráž vám poradí, na čo si treba dávať pozor pri výmene tlmičov.

vymena_tlmicov(25)

1. Nevhodné používanie rázového uťahováka

Tlmiče a ostatné diely podvozku sa môžu pri zlej manipulácií (montáži/demontáži) s rázovým uťahovákom poškodiť. Navyše hrozí uvoľnenie matice vo vnútri tlmiča - z tlmiča by mohla vystreliť piestnica, čo môže viesť k porušeniu tesnenia a následnému úniku kvapaliny/plynu z tlmiča.

vymena_tlmicov(11)

Dodržujte predpísané uťahovacie momenty. Priznajte sa, koľkokrát ste ho prekročili? To, že sa doteraz nič nestalo neznamená, že aj nabudúce ostanú podvozkové diely bez ujmy.

 

Tip:

Nikdy nepridržujte piestnicu s kliešťami - znižujete tým životnosť tlmiča.

vymena_tlmicov(2)

Mohlo by vás zaujímať:

Ako si vybrať rázový uťahovák? Rozhoduje týchto 5 faktorov.

 

2. Doťahovanie tlmičov na zdviháku

Konečné doťahovanie tlmičov by ste nemali robiť, pokiaľ vozidlo (koleso) ešte visí na zdviháku. Naopak, objímky a strmene je potrebné doťahovať v stave, kedy koleso voľne visí - teda na zdviháku.

vymena_tlmicov(24)

Pozrite si tiež:

Zdvihák na auto: Veľké porovnanie zdvihákov

 

3. Vynechávate kontrolu geometrie 

Ako pri prezúvaní pneumatík, tak aj pri výmene tlmičov je potrebná kontrola geometrie vozidla. To, že správne vyváženie kolies je podstatné si ani nemusíme pripomínať. Preto nezanedbávajte tento krok.

vymena_tlmicov(22)

 

Výmena tlmiča bez sťahováka?

Koľkí z vás už skúšali výmenu tlmiča bez sťahováka? Netvrdíme, že sa to nedá, ale načo riskovať, že vám pružina poletí cez celú dielňu? To narobí viac škody ako úžitku. 

Na profigaráži nájdete širokú ponuku sťahovákov pružín, ktoré poslúžia domácim majstrom v ich garáži ale aj skúseným mechanikom v servise. 

vymena_tlmicov(28)

Vyberiete si z týchto typov sťahovákov:

- mechanické sťahováky

- hydraulické sťahováky

vymena_tlmicov(27)

Opotrebované tlmiče si všimnete skôr na aute svojho kamaráta, než na tom svojom. Ako zistíte, kedy je potrebné vymeniť tlmiče? Pozrite si článok z našej profi poradne:

Opotrebované tlmiče: Kedy je najvyšší čas na ich výmenu?