Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako si vybrať rázový uťahovák? Rozhoduje týchto 5 faktorov.

Pri práci v pneuservise, kde sa denne odskrutkujú a dotiahnú stovky skrutiek, je potrebný rázový uťahovák s čo najvyšším krútiacim momentom. Všetko však závisí od vašej prevádzky a typu vozidiel, na ktorých vo vašej dielni najčastejšie pracujete. V dnešnej profi poradni vám poradíme, ako si správne vybrať rázový uťahovák a kompresor k pneumatickým pištoliam. 

 

Najdôležitejšie parametre pri výbere rázového uťahováka:

  1. maximálny krútiaci moment
  2. spotreba vzduchu 
  3. stupne dotiahnutia / uvoľnenia
  4. hladina hluku
  5. typ puzdra


razovy_utahovak2

1. Maximálny krútiaci moment

Ide o silu, ktorú dokáže uťahovák vygenerovať za krátky čas - od stlačenia spúšte. Čím je hodnota krútiaceho momentu vyššia, tým pohodlnejšie sa vám bude pracovať. Niekedy však nemá zmysel, mať uťahovák s krútiacim momentom napr. 2200 Nm, ak sú vaši zákazníci majitelia osobných automobilov. Naše profesionálne uťahováky s krútiacim momentom od 1450 Nm, ľahko zvládnu väčšinu prác s osobnými vozidlami vo vašej dielni.

Čo znamená Twin Hammer?

Pojem pochádza z anglického jazyka a v doslovnom preklade znamená “dvojité kladivo”. Uťahováky s touto funkciou sú schopné vytvoriť maximálny krútiaci moment už v prvých sekundách práce. 

razovy-utahova7

2. Spotreba vzduchu

Aký má vplyv spotreba vzduchu na funkciu uťahováka? Tento parameter je dôležité zohľadniť pri výbere vhodného kompresora, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou práce s rázovým uťahovákom. Overte si preto hodnotu spotreby vzduchu vášho uťahováka a správny výber kompresora nebude problém.

 razovy-utahovak9

Tip:

Rázový uťahovák by mal mať kapacitu rovnakú alebo o niečo nižšiu ako kompresor - ak máte uťahovák so spotrebou vzduchu v priemere 170 l/min, je najlepšie zvoliť kompresor, ktorý poskytuje výkon najmenej 170 l/min. Ak bude účinnosť kompresora nižšia, vaša práca bude prerušovaná, čo je obzvlášť nepríjemné v sezóne prezúvania.

 

3. Stupeň utiahnutia / uvoľnenia

Kvalitné profesionálne uťahováky majú možnosť nastavenia viacerých stupňov krútenia:

- 4 stupne na utiahnutie

- 1 stupeň na uvoľnenie / odskrutkovanie

 

Prečo si vybrať rázový uťahovák s väčším počtom stupňov? Čím viac stupňov si môžete zvoliť, tým je vaša práca pohodlnejšia a presnejšia - stačí jednoducho prepínať medzi prevodovými stupňami. Výhodou je teda univerzálnosť uťahováka - čapy vo vozidlách dotiahnete pomocou jedného kľúča.

 

4. Hladina hluku

Nízku hladinu hluku uťahovákov oceníte najmä počas sezóny prezúvania, ktorá je už v plnom prúde. Každodenná hlučná práca uťahovákov, kompresorov a motorov môže byť veľmi únavná, najmä ak sa otváracie hodiny pneuservisu naťahujú s každým dňom. 

  pneumaticky_razovy_utahovak    razovy-utahovak14

Tip:

Aj keď si zvolíte uťahovák s nízkou hladinou hluku, nepríjemným zvukom sa nevyhnete. Preto si nezabudnite chrániť uši aj štupľami alebo slúchadlami.

 

5. Typ puzdra

Riziko pádu a poškodenia uťahováka je v dielni veľmi vysoké. Preto sa môže zdať kovové puzdro ako lepšia voľba. Bohužiaľ, kov je rovnako náchylný na škrabance a preliačiny ako kompozit. Navyše sú uťahováky s kovovým puzdrom ťažšie. Mimo sezóny ten rozdiel váhy možno ani nepocítite, ale počas období prezúvania sa vám bude rátať každý ušetrený gram. Kompozitové puzdro je tiež ľahšie a pohodlnejšie na držanie v ruke. 

 

Pripravte sa na sezónu prezúvania! Okrem rázových uťahovákov u nás nájdete aj potrebné nadstavce či iné profesionálne vybavenie, bez ktorého sa vo vašej dielni či servise nezaobídete. Prajeme vám úspešnú sezónu a veľa prezutých kolies.

 razovy-utahovak12

Tip na záver:

Rázové uťahováky si do svojej dielne vyberajte aj podľa označenia upínania nástrčných kľúčov a nadstavcov. Skontrolujte si aké nadstavce používate ( ¼”, ¾”, ½” alebo 1”) alebo si vyberte z našich sád nadstavcov pre rázové uťahováky.
Môže vás zaujímať:

Ako sa starať o vyzúvačky pneumatík počas sezóny: Nepodceňujte týchto 5 vecí

Sezóna prezúvania: TOP 5 tipov od profesionálov

Vyvažovačka kolies: Automatická alebo poloautomatická?

Vyvažovačka kolies: Šetrí váš čas a zvýši zisk pneuservisu

Kedy prezuť na zimné pneumatiky?

Zdviháky a hevery: Základné vybavenie autoservisu a garáže