Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako sa vyhnúť námraze na čelnom skle?

Zamrznuté čelné sklo nie je nikdy dobrý spôsob ako začať deň, najmä keď meškáte do práce. Ak v zime nemáte možnosť parkovať v garáži alebo na inom krytom mieste, musíte sa počas mrazivých rán vybaviť poriadnou dávkou trpezlivosti. Ako sa vyhnúť námraze na čelnom skle? Profigaráž vám prezradí jednoduché triky, ktoré vaše čelné sklo ochránia pred rannou námrazou.

ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(11)

Mohlo by vás zaujímať:

Kedy prezuť na zimné pneumatiky?

 

Prevencia - dôležitý krok

To najlepšie, čo môžete urobiť, je pokúsiť sa zabrániť vzniku námrazy na čelnom skle jednoduchou prevenciou. Ako na to? Zakryte sklo fóliou, kartónom, starou dekou, kobercom alebo inými tkaninami. Konce deky, lepenky alebo fólie privrite dverami tak, aby nehrozilo, že ich nočný vietor z auta zhodí. 

ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(22) ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(23) 

To vám pomôže ušetriť ráno čas, ktorý by ste inak strávili dlhým rozmrazovaním auta a zoškrabovaním námrazy.

 

Rozmrazovače v spreji

Čoraz častejšie používajú motoristi praktické rozmrazovače v spreji, ktoré pomáhajú bojovať s námrazou rýchlo a efektívne. Sú šetrnejšie ako škrabky, ktoré vám môžu pri silných mrazoch poškodiť okná. Ich nevýhodou je však zarosenie okien, ktoré je potrebné “pretrpieť”, kým sa auto zohreje a klimatizácia urobí svoje. 

ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(27)

Na takého jednoduché rozmrazovanie môžete použiť profi rozmrazovacie roztoky, ktoré dostanete v špecializovaných obchodoch či na benzínových čerpačkách alebo si ich môžete jednoducho vyrobiť:

 

- Octový roztok

Každú noc si postriekajte čelné sklo roztokom, ktorý si vyrobíte jednoducho - potrebujete len ocot a vodu. Zachovajte pomer 3:1 - tri diely octu na jeden diel vody

ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(29)

- Soľný roztok

K poriadnemu mrznutiu dochádza ak sú teploty nižšie ako -10°C. Vtedy môžete pridať do nádoby s vodou čajovú lyžičku obyčajnej kuchynskej soli. Takto pripravenú slanú vodu vylejte alebo nastriekajte na čelné sklo.

ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(28)

Prečítajte si tiež:

Opotrebované tlmiče: Kedy je najvyšší čas na ich výmenu?

 

- Alkoholový roztok

Zmiešajte čistý alkohol a vodu v pomere 2:1 - dva diely alkoholu na jeden diel vody. Tento roztok môžete použiť aj na vnútornú stranu čelného skla, čím zabránite jeho zahmlievaniu.

ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(16)

Akýkoľvek roztok stačí teda nastriekať na čelné sklo, bočné okná či zadné okno - jednoducho všade tam, kde sa námraza vytvára a bráni v dobrom výhľade. Potom každé okno utrite starou handrou alebo stierkou.

Ak roztok zabudnete nastriekať na okná večer, nemajte obavy. Môžete ho použiť aj ráno. Po krátkej chvíli sa začne námraza roztápať. Vtedy si pomôžte stieračmi alebo, ak je námraza tvrdohlavá, klasickou škrabkou. 

ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(20) ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(13)


Nezabudnite!

Po použití roztoku chvíľu počkajte. Ak použijete stierače na hneď po nastriekaní roztoku, riskujete poškodenie tenkých gumičiek na stieračoch.

 

Rada na záver

Nikdy nepoužívajte vriacu alebo veľmi horúcu vodu na zamrznuté okná - sklo je citlivé na náhle zmeny teploty - hrozí jeho prasknutie. 

Aby sa zabránilo tvorbe ľadu na skle, odborníci odporúčajú, aby ste pred vypnutím motora ochladili čelné sklo tak, že naň nasmerujete prúd studeného vzduchu. Po vypnutí motora navyše otvorte dvere a vyrovnajte teplotu vzduchu v interiéri auta.

 ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(25) ako_sa_vyhnut_namraze_na_celnom_skle_profigaraz(4)

Prečítajte si aj ďalšie skúsené rady od odborníkov:

Výmena tlmičov: 3 najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate

Pneumatiky Run-Flat: Všetko čo o nich potrebujete vedieť

Ako správne skladovať pneumatiky a ráfiky? Vyhnite sa týmto chybám

Pieskovanie karosérie auta: Vyberte si správnu pieskovačku

Leštička na auto: 3 kroky k nablýskanej karosérií