Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Náradie, ktoré uľahčuje mechanikom život

Existuje množstvo vecí, ktoré sa dajú urobiť oveľa rýchlejšie, a tak môžete byť doma o niečo skôr. Dáva Vám to zmysel? Spísali sme pre Vás niekoľko produktov, ktoré Vám pri každodennej práci v autoservise a pneuservise môžu pomôcť.

NáRADIE (1)

Fixa na označovanie pneumatík

Nie je to len taká hocijaká fixa, ktorú by ste mohli kúpiť v každom obchode. Možno si pomyslíte – na čo mi bude? Veď mám kriedu, ktorá funguje naozaj dobre. No mýlite sa. 

Kriedy sú na tom v porovnaní s fixami o niečo horšie. Týka sa to najmä kvality písania, keďže fixa na označovanie pneumatík je schopná zabezpečiť ľahko čitateľný a najmä trvácny zápis. 

Keď si vyberiete fixu určenú pre pneumatiky, vyberiete si pohodlie. Zabezpečí trvácny zápis aj na rôznych povrchoch, ako sú:

 • sklo,
 • kov,
 • drevo.


To znamená, že ju môžete jednoducho použiť na označenie častí, ktoré boli demontované z vozidla. Predstavte si, že máte niekoľko vozidiel, na ktorých práve pracujete. Fixa vám umožní označiť rôzne povrchy, súčiastky či diely.

Ach zase ten nadstavec

Každý mechanik to pozná. Začnete pracovať, použijete nadstavec, odložíte ho a po chvíli ho potrebujete znova no on nikde. Ako sa tomu vyhnúť? 

Teoreticky môžete kľúče uchovávať v puzdre a prenášať ich. V praxi to však nie je veľmi pohodlné. Premiestňovali by ste puzdro z miesta na miesto? Lepšie by bolo mať špeciálny držiak na pneumatické náradie. Čo to je? Presvedčte sa sami: 

NáRADIE (2)

Držiak dokáže udržať:

 • pneumatickú pištoľ
 • 4 rázové alebo momentové kľúče (nadstavce)
 • aj ďalšie náradie v závislosti od držiaka.

 

Niektoré varianty sa dodávajú s dvoma magnetmi. Môžete ho jednoducho prichytiť na akýkoľvek povrch vyrobený z kovu – napríklad na stĺp zdviháka. Takže budete mať poruke pištoľ aj kľúče. K dispozícii sú aj držiaky, ktoré možno namontovať pomocou skrutiek – napríklad na stenu alebo iný nábytok v autoservise. 

Prečo by ste nad takýmto držiakom mali vôbec uvažovať? Nuž preto, že vďaka nemu máte náradie vždy po ruke a to Vám prácu nielen uľahčí, ale aj ušetrí čas. Už nebudete musieť hľadať nadstavce, pretože všetky budú uložené na jednom mieste. To znamená, že vždy ušetríte čas hľadaním "zatúlaného" kľúča.

Aké rázové nadstavce by ste si mali vybrať?

Súčasné autá majú často riešenia, ktoré môžu mechanika prekvapiť. Bolo by teda vhodné mať nástroje pre každú príležitosť. A to sa týka aj rázových kľúčov. Na čo by ste mali pri ich výbere pamätať? 

Predovšetkým na to z akého materiálu sú vyrobené. Kvalitné rázové nadstavce sú vyrobené z chróm-molybdénovej ocele. Tým sa zabezpečí správna tvrdosť a trvanlivosť, čo je pre servisné práce nevyhnutné. V porovnaní s inými druhmi ocele sú odolnejšie voči korózii a vysokej teplote. 

Ešte jedna vec. K dispozícii sú aj kľúče určené pre ťažko dostupné skrutky – napríklad na kolesách alebo skrutkách s maticami. Môžete ich použiť napríklad v rázových kľúčoch. Špeciálne navrhnutý koniec uľahčuje demontáž dokonca aj tých skrutiek, ktoré sú poškodené. Myslíme tým tie, ktoré ste nemohli odstrániť pomocou štandardných nástrojov. 

Predlžovací adaptér by bol tiež dobrou voľbou. Pomocou tohto nástroja sa budete môcť dostať k ťažko dosiahnuteľným miestam. 

náradie1

Zdvihák prevodovky 

Ďalšou nevyhnutnou službou v oblasti opráv automobilov je oprava prevodovky. Nuž – prevodovku môžete vybrať bez zdviháka. Ale úprimne – prečo sa obťažovať? menšie problémy spôsobia prevodovky s váhou cca 40 kg. Čo by ste však urobili s prevodovkami s hmotnosťou 90 kg? Tak, to by bola asi drina.  

Ale ak by ste mali zdvihák prevodovky, celý postup by bol jednoduchší

 • vojsť autom nad montážnu jamu/dvihnúť zdvihákom 
 • zabezpečiť podporu,
 • zdvihák umiestniť pod prevodovku,
 • demontovať prevodovku,
 • stiahnuť prevodovku nadol – a je pripravená na opravu


Odporúčame zvážiť takýto zdvihák prevodovky, ušetrí vám to kopec času a hlavne námahy.

naradie

Montážne pojazdné ležadlo

Nemusí sa zdať, že je pre mechanikov také dôležité. Ale, skúsili ste sa niekedy pohybovať po podlahe bez montážneho ležadla pod chrbtom? Je to nepríjemné a nepraktické, však?  Ako si teda vybrať to najlepšie montážne pojazdné ležadlo?

Kvalitné montážne pojazdné ležadlo má aspoň 6 otočných koliesok. Prečo je to dôležité? Vyšší počet koliesok zaručí stabilitu ležadla (ležadlo nebude pracovať pod vami), a hlavne vďaka kolieskam sa rýchlo presuniete na požadované miesto.

Z čoho sú vyrobené kvalitné ležadlá? Zvyčajne je to kompozit. To poskytuje najlepšiu odolnosť proti poškodeniu, ku ktorému môže dôjsť pri používaní v dielni.

NáRADIE (3)

 

 

Nech ste už kdekoľvek ako autoservis pre Rally alebo na motocrossovej trati, vždy by ste mali myslieť na  všetky možné udalosti, ktoré nastanú. Aby ste tak predišli situácií, že to nemáte ako opraviť. My z tímu Profigaráž dbáme vždy na všetku "povinnú výbavu"