Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Kedy prezuť na zimné pneumatiky?

Letu už definitívne odzvonilo a s príchodom jesene sa blíži čas prezúvania. Ani sa nenazdáte a na cestách vás bude ráno vítať poľadovica a vozovka sa zmení na klzisko. Aby ste sa správne pripravili na zmenu ročného obdobia, je obzvlášť dôležité vedieť, kedy je najvyšší čas prezuť na zimné pneumatiky. V dnešnej profi poradni vám poradíme, kedy je najlepší čas na vyzutie letných pneumatík. 

letne_vs_zimne_pneumatiky

Nenechávajte prezúvanie pneumatík na poslednú chvíľu

Aj keď veľa Slovákov čaká na prezutie z letných pneumatík do prvého snehu, nie je to práve najlepšia voľba. Odporúčaný čas na prezúvanie pneumatík je, keď sa priemerná denná teplota pohybuje na úrovni 7 °C. Táto teplota je všeobecná pre všetky sezónne pneumatiky. 

Tip:

V jesennom období, kedy je priemerná denná teplota cca 12-15 °C, ale ráno a večer sa pohybuje okolo 5°C, berte pri prezúvaní do úvahy aj to, v ktorej časti dňa najviac jazdíte. Napríklad ak dochádzate do práce v skorých ranných hodinách a vraciate sa večer, môžete začať prezúvať už skôr. V prípade, že jazdíte skôr počas dňa, nemusíte sa s prezutím ponáhľať. 

 najlepsi_cas_na_prezutie_pneumatik

Zimné pneumatiky sú vyrobené z vysoko technologického gumového materiálu, ktorý je navrhnutý tak, aby fungoval pri nízkych teplotách.

Letné pneumatiky s príchodom nižších teplôt stuhnú a strácajú svoje vlastnosti:

- zníži sa trakcia a zvýši sa valivý odpor 

- zníži sa priľnavosť pneumatík na vozovke 

- predĺži sa brzdná dráha

 

letne_vs_zimne_pneumatiky_2

Počasie na Slovensku a v okolitých štátoch je samozrejme rozdielne a hlavne veľmi premenlivé, preto sa nedá presne odhadnúť, ktorý mesiac je na prezúvanie najlepší. Na prelome októbra a novembra sú už teploty neúprosné a jazdou v letných “papučkách” riskujete šmyk. 


Tip:

Nebojte sa skoršieho prezúvania. Pri vyšších denných teplotách nedochádza k rýchlemu opotrebovaniu zimných pneumatík, a preto je lepšie jazdiť v teplejšom počasí na zimných pneumatikách, ako jazdiť s letnými pneumatikami v zimných mesiacoch. 

 

Čo hovorí zákon o prezúvaní?

Zákon na Slovensku jasne udáva povinnosť používať zimné pneumatiky od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Nie je však striktne stanovené, že počas celej zimy musia mať osobné autá obuté zimné pneumatiky. Zdravý rozum nám ale hovorí, aby sme mysleli v prvom rade na bezpečnosť.


kedy_prezut_na_zimne_pneumatiky

Prezúvanie doma alebo v pneuservise?

Prezúvanie pneumatík zvládnete aj doma. Stačí vám k tomu zručnosť a potrebné náradie, ktoré nájdete u nás na profigaráži:

- kľúče

- zdvihák alebo hever

 

Po výmene pneumatík si nezabudnite nechať kolesá vyvážiť. Nesprávne vyváženie sa odrazí na nerovnomernom opotrebovaní pneumatík, zhoršenej jazde a nepríjemných vibráciach počas jazdy. 

Pokiaľ si na výmenu netrúfate, navšivte pneuservis, kde vám spoľahlivo prezujú pneumatiky a vyvážia kolesá. 

prezuvanie_pneumatik_8 prezuvanie_pneumatik_9

Máte nejaké otázky ohľadom prezúvania? Potrebujete poradiť pri výbere náradia na prezúvanie? Obráťte sa na našu zákaznícku podporu, kde vám radi odpovieme a poradíme.

 

Prezúvajte s nami: Najlepšie rady odborníkov:

Sezóna prezúvania: TOP 5 tipov od profesionálov

Vyvažovačka kolies: Šetrí váš čas a zvýši zisk pneuservisu.

Zdviháky a hevery: Základné vybavenie autoservisu a garáže.

Profigaráž radí: Ako si vybrať hydraulický lis?