Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Vyvažovanie kolies pomocou vyvažovacieho prášku.

Vyvazovací prášok/granulát: Perfektné riešenie pre všetky nákaldné, či veľké vozidlá.

Medzi základný pilier bezpečnej a pohodlnej jazdy patrí jednoznačne vyvážené koleso. Samozrejme, nemôže sa zabúdať na faktory ako sú ložiská, čapy, tyčky riadenia a celkovo náprava vozidla. Ak koleso nie je správne vyvážené, alebo sa postupom času narušilo vyváženie kolesa, všetky časti sa opotrebovávajú podstatne rýchlejšie, pričom sa ničí aj samotný plášť, resp. samotná pneumatika. V dnešnej dobe, oproti predchádzajúcim desiatkam rokov, sa vyvažovací prášok využíva pomerne často.

Princíp ako funguje vyvažovací prášok je jednoduchý. Keď vozidlo stojí, prášok na vyváženie kolies leží na spodnej časti pneumatiky. Keď potom vozidlo dosiahne nižšiu rýchlosť (25 až 30 km/h), odstredivé sily ho začnú rozdeľovať po vnútornej strane pneumatiky (pri nižších rýchlostiach nevyváženosť pneumatiky nespôsobuje žiadne vibrácie, pretože sa neotáča dostatočne rýchlo). Ak dôjde k nejakej nerovnováhe, samotný prášok sa prerozdelí, aby proti nerovnováhe pôsobil. Ak sa zmení bod nerovnováhy, zmení sa aj rozdelenie prášku. Koleso sa tým pádom vlastne samo neustále vyvažuje, čo sa samozrejme pozitívne prejavuje najmä na jeho životnosti.

Množstvo vyvažovacieho prášku a jeho aplikácia je priamo závislá na aplikačných tabuľkách, ktoré sú uvedené pri produkte. Množstvo použitia prášku sa rozlišuje na veľkosti kolesa, resp. pneumatiky. Aplikácia do pneumatiky je možná pomocou odmerky, no pri granuláte je možný aj spôsob pomocou špeciálnych sáčkov. Ten sa pri nahustení kolesa (alebo prejdení pár kilometrov) rozpadne, pričom vnútro pneumatiky nijako neohrozuje. Prášok (alebo granulát) v pneumatike nie je potrebné meniť, ostáva v pneumatike počas jej celej životnosti. Piesok je možné opätovne používať, čiže ak budete meniť pneumatiku, môžete piesok vybrať a následne ho znova použiť.
Vyvažovací piesok sa využíva väčšinou v rozmerovo veľkých pneumatikách, ktoré používajú autobusy, nákladné autá, trolejbusy atď. Odporúčaná maximálna rýchlosť s pneumatikami využívajúcimi vyvažovací piesok/granulát je 130 km/h, čo je pre nákladné autá postačujúce.