Zľavy až -40% na široký sortiment produktov v našom letnom výpredaji. ☀️ Neváhajte a nakupujte výhodne!

Jazda v zime. Tipy a triky, ako bezpečne dôjsť do cieľa.

Zasnežené cesty, záveje, námraza či ľad. To sú hlavne strašiaky vodičov v týchto mesiacoch. Zimné mesiace môžu na cestách predstavovať výzvu, stres a vzbudzovať obavy. Ak sa chcete cítiť pri jazde bezpečnejšie a byť pripravený aj na neočakávané situácie určite dočítajte tento článok dokonca. 

1. Kvalitné zimné pneumatiky

Základným prvkom pre bezpečnú jazdu v zime sú kvalitné zimné pneumatiky. Dobre navrhnuté a správne nainštalované zimné pneumatiky zabezpečia lepšiu trakciu a kontrolu na klzkých cestách, čím minimalizujú riziko nehody. Kontrolu, vhodnosť a správny spôsob obutia zverte vždy do rúk špecializovaným pneuservisom. 

2. Mráz, sneh a ľad

V príprave na zimu nezabudnite na doplnky, ktoré vám uľahčia jazdu a ušetria kopec času s čistením snehu a škrabaním námrazy. Rôzne prípravky, ako sú rozmrazovače okien či nemrznúce zmesi do ostrekovačov sú počas chladných mesiacov nevyhnutnosťou. Nemali by ste zabúdať ani na starostlivosť o motor. Zimné aditíva do paliva uľavia motoru od námahy, ktorú so sebou prináša zima, ochránia časti motora pred koróziou a predĺžia životnosť palivového systému.

💡Tip: Pre každý prípad majte v aute aj štartovacie káble, snehové reťaze, kanister s palivom, lopatu na sneh v ďalšie pomôcky, ktoré vám pomôžu v neočakávaných situáciách

3. Správne zrýchľovanie a brzdenie

Prípravnou fázou sme sa dostali k samotnej jazde. Základom bezpečnej jazdy je správny rozjazd a brzdenie. Pomaly a postupne zrýchľujte, vyhnite sa prudkému pridávaniu plynu, ktoré môže spôsobiť stratu trakcie a prehrabnutie hnacej nápravy čím sa dostanete do šmyku. Ak chcete minimalizovať riziko šmyku, tiež sa snažte brzdiť plynule, aby ste predišli zablokovaniu kolies a nestratili ste tak kontrolu nad vozidlom. Snažte sa čo najviac brzdiť motorom. Dnešné vozidlá sú však vybavené systémom ABS, ktorý výrazne znižuje brzdnú dráhu a zvyšuje bezpečnosť. No aj v tomto prípade je obozretnosť na mieste. 

💡Tip: Nájdite si odľahlé parkovisko alebo inú prázdnu plochu, kde si vyskúšate ako sa správa vaše vozidlo v nepriaznivých podmienkach. Tak budete lepšie pripravený na reakciu v premávke. 

4. V zime spomaľte

V zime platí zlaté pravidlo: spomaľte! Vyhýbajte sa rýchlym manévrom a vždy udržiavajte bezpečnú vzdialenosť od iných vozidiel. Pomalá jazda vám dáva viac času na reakciu a minimalizuje riziko nehody. Zároveň sa snažte predvídať. Nikdy totiž neviete, ako sú na tom ostatní vodiči so svojimi schopnosťami.

5. Predchádzanie šmyku

Prispôsobením jazdy stavu vozovky znížite riziko šmyku na minimum. Ako sme spomínali, snažte sa brzdiť motorom a vyhýbať sa prudkým manévrom. Vyhnite sa úplne predbiehaniu, v krajnom prípade (ak potrebujete obehnúť auto, ktoré stojí alebo inú prekážku) predbiehajte bez nadmerného pridávania plynu. Pred zákrutou vždy spomaľte a zaraďte nižší prevodový stupeň. S volantom pracujte opatrne a citlivo. 

6. Ako korigovať šmyk

Neočakávaná strata kontroly nad vozidlom môže byť desivá. Je ťažké zachovať chladnú hlavu a rozvahu, ak ste na to neboli pripravení. Na tieto situácie vás dokážu pripraviť v škole šmyku. V zásade existujú 2 typy šmyku, nedotáčavý a pretáčavý. 

S nedotáčavým šmykom (po zatočení volantom auto pokračuje rovno) sa stretávame u vozidiel s predným náhonom. V tomto prípade vyrovnajte kolesa a uberte plyn až kolesa získaju znova trakciu. Nebrzdite, celú situáciu to môže len zhoršiť. 

Druhý typ šmyku je tzv. pretáčavý (auto sa snaží otočiť/zadná náprava predbieha prednú). Toto je typické pre auta so zadným náhonom. Volantom prudko zatočte opačným smerom, než sa stáča vozidlo a smeruje zákruta, prípadne mierne pridajte plyn aby hnacia náprava získala trakciu. 

💡Tip: Pred zimou nechajte svoje auto skontrolovať v autoservise. Zvýšenú pozornosť venujte riadeniu, podvozku a diagnostike motora.


Zimné jazdné podmienky môžu byť výzvou, ale s týmito tipmi a trikmi môžete minimalizovať riziko a užívať si bezpečnú cestu. Investícia do kvalitných zimných pneumatík, pravidelná údržba vozidla a opatrná jazda sú kľúčové pre bezpečnú cestu v nízkych teplotách. Buďte vždy pripravení, a jazda v zime sa pre vás stane hračkou.