Zľavy až -40% na široký sortiment produktov v našom letnom výpredaji. ☀️ Neváhajte a nakupujte výhodne!

Zimné pneumatiky: Mýty, rady a správny výber

Keď začne teplota klesať a zima sa blíži, jeden z dôležitých aspektov bezpečnej jazdy je správne prezúvanie pneumatík na zimné. Toto ročné obdobie prináša so sebou niekoľko mýtov a otázok ohľadom zimných pneumatík. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z týchto mýtov, porozprávame sa o tom, kedy je vhodné prezúvať pneumatiky na zimné, prečo je to dôležité a ako si vybrať správne zimné pneumatiky pre vaše vozidlo.

Mýty o zimných pneumatikách:

1. Zimné pneumatiky sú potrebné len na snehu

Toto je častý mýtus. Nie je potrebné čakať na sneh, aby ste si nainštalovali zimné pneumatiky. Keď teplota klesne pod +7 °C, letné pneumatiky stratia pružnosť a priľnavosť k povrchu. To znamená, že aj pri suchom povrchu s nízkymi teplotami sú zimné pneumatiky bezpečnejšie a efektívnejšie.

2. Celoročné pneumatiky sú rovnaké ako zimné pneumatiky

Celoročné pneumatiky sú kompromisom medzi letnými a zimnými, ale nie sú rovnaké ako zimné pneumatiky. Ak často jazdíte v náročných zimných podmienkach, sú vždy zimné pneumatiky lepšou voľbou. Celoročné pneumatiky nemajú porovnateľnú účinnosť ako letné v lete ani ako zimné v zime, sú vhodné pre tých, ktorí jazdia iba občas v meste na upravených vozovkách. No aj v tomto prípade odporúčame zvoliť radšej zimné pneumatiky. 

3. Zimné pneumatiky nie sú vhodné na suchý povrch

To nie je pravda! Kvalitné zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby poskytovali dobrú priľnavosť nielen na snehu a ľade, ale aj na suchom povrchu. Pretože zima môže priniesť nepredvídateľné podmienky na ceste, je dôležité mať pneumatiky, ktoré sú vhodné pre všetky situácie. Takisto neverte rečiam, že zimné pneumatiky nekĺžu. To tiež nie je pravda, sú však oveľa lepšie prispôsobené pre chladné počasie, sneh. námrazu či ľad. V každej situácii však buďte opatrný. 

4. V zime stačí prezuť hnaciu nápravu

Nie nestačí! Pre zachovanie maximálnej bezpečnosti a optimálnej jazdy je potrebné vymeniť všetky 4 pneumatiky za zimné, ideálne rovnakým modelom s rovnakým stupňom opotrebenia. Samozrejme chápeme, že nie je možné investovať každú sezónu do nových pneumatík, preto je dobré mať na každej náprave rovnaký model s rovnakým opotrebením (rovnaké vpredu / rovnaké vzadu, nikdy nie rovnaké na pravej strane a iné na ľavej).

5. Zimné pneumatiky sú drahé a nekomfortné

Cenový rozdiel medzi letnými a zimnými pneumatikami je malý až žiadny. Pokiaľ ide o bezpečnosť vašu, vašej rodiny a všetkých cestných účastníkov je potrebné investovať do kvalitných zimných pneumatík. Ak však prehliadate podstatné údaje o pneumatikách a zameriate sa len na cenu, môžete si byť istý, že jazdný komfort sa výrazne zníži a bezpečnosť tak isto. 

Prečo prezúvať na zimné pneumatiky?

Zimné pneumatiky majú lepšiu priľnavosť na snehu, ľade a mokrom aj suchom povrchu pri nízkych teplotách. Poskytujú lepšiu stabilitu, ovládateľnosť vozidla aj kratšiu brzdnú dráhu v týchto chladných podmienkach. Vďaka tomu sa zvyšuje bezpečnosť pri jazde a znižuje riziko nehôd.

Malou výhodou je aj to, že používanie zimných pneumatík v zime predlžuje životnosť letných pneumatík.

Kedy prezúvať na zimné pneumatiky?

Ak začnete pozorovať prvý sneh na ceste, už je neskoro na to, aby ste prezuli pneumatiky. Plánujte dopredu!

Keď teplota začne klesať pod +7 °C, je čas na premýšľanie o prezutí na zimné pneumatiky. Pri nižšej teplote letné pneumatiky začnú tuhnúť a  strácať priľnavosť. To znamená, že ideálne obdobie na výmenu pneumatík je skôr než teplota klesne pod 0°C. 

Zákon stanovuje, že na aute musia byť zimné pneumatiky na oboch nápravách v období od 15. novembra do 31. marca, ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Toto nariadenie berie do úvahy nepredvídateľnosť počasia. Preto ak je jeseň teplá a teploty sú stabilné nemusíte sa obávať pokuty už 16. novembra. To isté platí aj pri prezutí na letné pneumatiky. Samozrejme ak je teplota stabilne nad +7°C. 

Ako si vybrať správne zimné pneumatiky?

Výber správnych zimných pneumatík pre vaše vozidlo je kľúčovým faktorom pre bezpečnú jazdu v zime a vyhnutiu sa pokute za nesprávne pneumatiky. Na čo by ste sa mali zamerať?

Zistite, aká veľkosť a typ zimných pneumatík sú kompatibilné s vaším vozidlom. Tieto informácie môžete nájsť v technickom preukaze alebo na boku aktuálnych pneumatík.

Ako sa značia pneumatiky?

Pri výbere nových pneumatík by vás mali zaujímať hlavne rozmery, hmotnostný a rýchlostný index. Tieto údaje sú podstatné nie len k tomu, aby vám pneumatiky sedeli na diskoch/ráfikoch ale aj preto, aby ste sa vyhli pokute za nesprávne pneumatiky. 

Pre príklad si vezmime pneumatiky s týmto označením: 235/45 R18 94W

235 - Šírka pneumatiky v mm
45 - Bočný profil pneumatiky v %
R18 - Radiálna konštrukcia a priemer ráfiku v palcoch
94 - Index nosnosti/zaťaženia
W - Rýchlostný index

Indexy nosnosti:

 

Rýchlostné indexy:


Dôležitá značka na každej zimnej pneumatike: 


Vľavo “Alpské označenie”, ktoré by mali mať všetky kvalitné zimné pneumatiky. Toto označenie si vyžaduje náročné testovanie v autentických zimných podmienkach. Označenie vpravo “priľnavosť na ľade” je označenie pre pneumatiky, ktoré zvládajú aj najnáročnejšie severské podmienky. 

Ďalšie údaje o pneumatikách:

Ak už máte ujasnené rozmery a indexy zimných pneumatík zamerajte sa ďalšie faktory, ktoré vám pomôžu s výberom pneumatiky. Medzi to, čo môže ovplyvniť váš výber patrí aj úspornosť paliva, priľnavosť na vode či hluk pneumatík. Toto všetko je uvedené na štítku EU, ktorým sa označujú pneumatiky. 

Pri výbere si pozrite aj hodnotenia pneumatík, ich výkon na snehu a ľade, trvanlivosť či DOT hodnotu, ktorá udáva vek pneumatiky.

Prezutie pneumatík by ste mali nechať na skúseného mechanika, ktorý pneumatiky správne vymení a kolesá dôkladne vyváži.

💡 Po prezutí pneumatík nezabudnite na správne uskladnenie letných pneumatík.