Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Výmena oleja rýchlo a jednoducho - Ako na to?

Kvalitný motorový olej má vplyv na stav motora vozidla, jeho životnosti a bezproblémovú prevádzku. Nekvalitný a starý olej má za následok zanesenie a opotrebovanie motorových častí. Výmena oleja je najjednoduchší spôsob, akým sa postaráte o správny chod vášho motora a predídete tak jeho poškodeniu. Ako to zvládnuť rýchlo a hlavne bez zašpinenia rúk a dielne? Dozviete sa v našej poradni.

vymena_oleja(9)

Výmena oleja by nemala byť podceňovaná a odporúča sa po každých 10 000 - 15 000 najazdených kilometroch. 

vymena_oleja(12)

Tip:

Ak jazdíte prevažne v meste, odporúčame vykonávať výmenu oleja častejšie. 1. Zahrejte motor

Všeobecné pravidlo pri výmene oleja a olejových filtrov je je zahriatie motora. Po jazde nechajte auto chvíľu vychladnúť. 

 

2. Pripravte si nádobu

Pred samotným vypúšťaním si pripravte nádobu pod olejovú vaňu, kam bude olej vytekať. 

 

3.  Vypustite olej

Pomocou kľúča uvoľnite vypúšťaciu skrutku - nájdete ju v zadnej časti na spodku vozidla. Následne nechajte olej vytiecť do nádoby. Nezabúdajte na to, že motorový olej je horúci, a preto buďte opatrní. Po vytečení oleja zatočte vypúšťaciu skrutku.

vymena_oleja(11)

Tip:

Pri povoľovaní vypúšťacej skrutky tlačte rukou smerom dovnútra - predídete tak vyprsknutiu oleja a vy sa nezašpiníte.

 

4. Odstráňte olejový filter

Olejový filter pozdĺž motora odstráňte pomocou kľúča. Pri demontáži buďte opatrní, pretože je možné, že zvyšky horúceho oleja sú stále v jeho časti. Namažte tesnenie novým olejom a nasaďte kryt nového filtra. Následne ho dobre utiahnite.

 

5. Vymeňte olej

Pomocou lievika nalejte nový olej do motora. Používajte pri tom rukavice alebo handričku. Množstvo oleja závisí od typu vozidla. Uzáver utiahnite pevne a správne. Uistite sa, že vám pod vozidlom neostali žiadne olejové škvrny. Nechajte auto chvíľu postáť, aby mal olej dostatočné množstvo času na to, aby stiekol na svoje miesto. Po naštartovaní skontrolujte podlahu pod vozidlom, či vám náhodou naliaty olej nevytiekol.

Nezabudnite po krátkej jazde skontrolovať hladinu oleja.

vymena_oleja(7)

Pre odborníkov a špecializované servisy odporúčame na výmenu oleja používať vypúšťačky oleja, ktoré vám uľahčia vašu každodennú prácu.

vypustacka_oleja(1)  vypustacka_oleja(2)