Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Sprievodca údržbou reťaze motocykla: Prečo je to dôležité?

Leto je tu a sním aj motocyklové výjazdy a sezóna pretekov. Preto si poďme rozobrať jeden z hlavných úkonov na motocykle, ktorý by ste v tomto období nemali zanedbávať. Starostlivosť o reťaz vašej motorky je jednou z najjednoduchších činnosti údržby a pri tom veľmi podstatná súčasť zachovania správneho chodu motocyklu. V tomto článku si rozoberieme čistenie, odmasťovanie a mazanie reťaze.

Vplyvom jazdenia olej na seba viaže prach, piesok, vodu, štrk a ďalšie nečistoty. Samotný olej vyschne a reťaz začne vydávať nepríjemné zvuky, poškodí ozubené koleso a môže viesť k vážnejším poruchám.

Prečo dbať o údržbu reťaze?

  • Bezpečnosť jazdy.
  • Predĺženie životnosti reťaze a zníženie nákladov na opravu.
  • Optimalizácia výkonu motocykla.
  • Pre maximálny pôžitok z jazdy. 

 

Kedy je potrebné reťaz znova namazať?

Mazanie sa odporúča v priemer každých 500 km. Tento údaj sa však líši v závislosti od typu motorky, štýlu jazdy a podmienok v ktorých jazdíte. Ak jazdite v teréne a často motorke pridáte plyn potom tento interval určite skráťte. V prípade kľudnej jazdy za sucha a po ceste sa môžete bez problémov držať mazania každých 500 - 600 km.

Postup, prípravky a na čo sa zamerať: 

Krok 1: Príprava

Zaparkujte motocykel na rovine a zaistite použitím stojana ideálne pod zadné koleso alebo zdvíhacej plošiny, aby ste mali jednoduchý prístup k reťazi. Zaraďte neutrál aby ste pri čistení a mazani dokázali otočiť reťaz. Ak je to možné uložte pod reťaz zbernú nádobu na kvapaliny prípadne podložku, aby ste zabránili znečisteniu podlahy alebo inej plochy.  

Krok 2: Čistenie reťaze

Rozprášte dostatočné množstvo špeciálneho čističa reťaze alebo iného čistiaceho činidla na reťaz. Uistite sa, že celá reťaz je dobre pokrytá. Použite kefku na reťaz alebo mäkkú kefu na dôkladné vyčistenie reťaze. Manuálne otáčajte zadné koleso, aby ste vyčistili celú reťaz.

Krok 3: Oplachovanie

Po vyčistení reťaze ju opláchnite čistou vodou, aby ste odstránili všetok zvyšok čistiaceho činidla, prípadne drobné nečistoty. Môžete použiť jemný prúd vody alebo vlhký uterák na utretie čistiaceho činidla.

Krok 4: Vysušenie

Nechajte reťaz voľne uschnúť alebo použite čistý uterák bez vlasov na manuálne vysušenie. Uistite sa, že na reťazi nie je žiadna vlhkosť pred nanesením maziva.

💡 Tip: Medzi čistením a mazaním je ten správny čas na zistenie správneho napnutia a prípadného poškodenia reťaze. Kontrolu napnutia prevádzajte s oboma kolesami na zemi a ideálne aj s jazdcom na motorke. 

Krok 5: Mazanie reťaze

Aplikujte mazivo na reťaz motocykla na vnútornú stranu reťaze pri otáčaní zadného kolesa. Uistite sa, že mazivo preniká do každej časti reťaze, vrátane valcov a bočných platničiek. Dávajte pozor, aby ste nepoužili príliš veľa maziva, pretože nadmerné mazanie môže priťahovať nečistoty a odpad. 

Krok 6: Utieranie nadbytočného maziva

Po nanesení maziva použite čistý uterák bez vlasov na utretie nadbytočného maziva z reťaze. Tento krok pomáha zabrániť aby nadbytočné mazivo znečistilo ostatné časti motocykla.

💡 Tip: Mazanie je ideálne robiť po zahriati motocykla s teplou reťazou, mazivo bude poddajnejšie a ľahko prenikne do všetkých miest.

Pre celý tento proces vám úplne postačí jediná sada: