Zľavy až -40% na široký sortiment produktov v našom letnom výpredaji. ☀️ Neváhajte a nakupujte výhodne!

Kedy a prečo prezuť na letné pneumatiky?

Kedy a prečo prezuť na letné pneumatiky?

Chladné a zľadovatelé dni sú už dávno za nami a tak nastal čas postaviť svoje auto na letné pneumatiky. Nie je to len otázka dátumu v kalendári, viete kedy je tá správna chvíľa na prezúvanie?

Kým prezúvanie zimných pneumatík je zákonom podložené, jeho opačná strana, teda obúvanie na letnú sadu, nie je zákonom vynútené. Častokrát sa stretávame s vodičmi, ktorý ešte aj v teplotách nad 30 stupňov “dojazďujú” zimné pneumatiky. V princípe ide o to, že si namiesto letnej sady zaobstará takýto vodič radšej sadu zimných kolies, ktorú obuje hneď na ďalšiu sezónu. Aj keď takouto vecou viete ušetriť stovky eur, viete ohroziť nielen seba, ale aj ostatných účastníkov premávky.

Prezuvanie

Prečo prezúvať na letné pneumatiky?

Letné pneumatiky majú tak, ako tie zimné, svoje opodstatnenie hlavne v sezóne, na ktorú boli určené. Pneumatiky na leto majú zabezpečovať lepšiu priľnavosť k vozovke, ale aj komfortnejšiu jazdu s nižšou spotrebou. Zimné pneumatiky strácajú svoje vlastnosti už pri 10 stupňoch, čo môže mať za následok stratu kontroly nad vozidlom vo vyšších rýchlostiach, alebo zákrutách. So stratou priľnavosti musíte rátať aj s dlhšou brzdnou dráhou a pri vyšších teplotách aj s možným “olupovaním” pneumatiky. Navyše, prezúvanie by mal zvládnuť každý vodič, nezáleží od pohlavia alebo veku. Samozrejme, nejde o najľahšiu činnosť, no so správnou kombináciou Heveru a Podpier zvládnete aj tento úkon ľavou zadnou.

Kedy je ideálny čas na prezúvanie?

Pri tejto aktivite nejde ani tak o presný dátum, ako o dlhodobejšiu predpoveď počasia. Orientačne by malo byť vonku už okolo 10-13 stupňov Celzia. Je však potrebné rátať aj s teplotou, ktorá je v noci, keďže vie klesnúť aj pod nulu, čo by mohlo spôsobiť potenciálnu námrazu na vozovke. Spravidla je ideálny čas na prezúvanie v rozmedzí apríla.

Aké letné obutie zvoliť?

Ideálne je pozrieť si nejaké odporúčania, no ani v tomto prípade niekedy nenájdeme to správne obutie. Orientovať sa môžete aj podľa štítkov, ktoré sú už dlhšiu dobu povinné pri každej pneumatike. Hlavnými údajmi sú Valivosť, Správanie sa pri daždi a Hlučnosť. Ak plánujete využívať už použité pneumatiky, nezabudnite skontrolovať hĺbku dezénu. Najlepším spôsobom overenia hĺbky dezénu je použite posuvného meradla, ktoré Vám zabezpečí presné parametre pneumatiky. Pri prezutí nepodceňte ani prehustenie/podhustenie pneumatík, ideálne je ak máte doma alebo v dielni mobilný kompresor.

prezúvanie info