Pripravte svoju garáž na maximum - teraz s dopravou zadarmo! 🚚 Objednajte si náradie do garáže a získajte dopravu s dopravcom QDL úplne zadarmo. Ponuka platí do 15.09.2024. Nakupujte teraz a ušetrite!

Najlepšie akumulátorové náradie do dielne

Určite poznáte ten pocit, keď sa nachádzate mimo komfortu svojej dielne, no práca na vás nepočká. Ak máte v rukách pomocníkov závislých na elektrickej energii, príliš si nepomôžete. Existuje však riešenie — akumulátorové náradie. To sa stáva u domácich majstrov aj profesionálnych kutilov čoraz obľúbenejším a zdá sa, že staršie káblové prístroje pošle do zapomenutia už v dohľadnej dobe. Viete však, čo všetko si môžete v „dobe akumulátorovej“ zadovážiť a aké parametre by ste mali pri kúpe jednotlivých typov náradia sledovať?

Práca s náradím býva často neoddeliteľnou súčasťou života v našich domácnostiach. Zatiaľ čo doteraz v nich dominovali výkonné elektrické stroje, ktoré na svoj chod využívali energiu priamo z elektrickej siete, trend sa mení a na trh sa čoraz častejšie dostáva aku náradie. A niet sa čomu čudovať. V porovnaní so svojimi káblovými bratmi je totiž omnoho praktickejšie, spratnejšie a v mnohých prípadoch aj výkonnejšie. Preto si dnes predstavíme základné kategórie akumulátorového náradia a dôvody, prečo by nemalo v žiadnom prípade chýbať ani vo vašej dielni.

1 (3)_1

Na úvod si však povedzme, s akými druhmi akumulátorov sa na trhu môžete stretnúť:

NiCd

Ide o starší typ batérie, pri ktorom už nevýhody prevažujú nad výhodami. Áno, náradie s NiCd batériami bývalo v mnohých prípadoch výkonné, no zároveň ste si na jeho využitie museli vyčleniť aj dostatok času. V prípade, že zariadenie s NiCd dlhšie nepoužijete, začne sa jeho batéria pri skladovaní rýchlo vybíjať a po mesiaci nečinnosti môže prísť až o 30 % svojej kapacity. Toto číslo pritom stúpa so stúpajúcou teplotou miestnosti, v ktorej sa NiCd náradie nachádza. Ideálnym je v prípade tohto typu batérií dobitie po dlhodobom skladovaní zodpovedajúce desatine menovitej kapacity, a to po dobu 14 — 16 hodín. Najlepšie je však náradie s NiCd skladovať vybité a pred nutnosťou jeho použitia si vyčleniť dostatok času na dobitie. V každom prípade, NiCd náradie je už na ústupe a miesto na trhu prenecháva svojim modernejším „súrodencom“.

NiMh

Hoci v menšej miere, ako je to v prípade NiCd batérií, aj pri NiMh akumulátoroch sa stretneme s takzvaným „pamäťovým efektom“. Kapacita batérie tak pri dlhšom  nepoužívaní klesá a množstvo „šťavy“ sa znižuje. Aj napriek tomu sa však odporúča skladovať NiMh batérie nabité, a to na suchých miestach s izbovou teplotou. Majte však na pamäti, že zatiaľ čo v prípade NiCd akumulátorov by sa mala životnosť batérií držať na úrovni približne 1 000 nabíjacích cyklov, pri NiMh akumulátoroch môže táto hodnota klesnúť aj na polovicu. Aj preto trh o náradie s týmto typom batérií postupne prichádza.

Li-ion

Keď prišla v roku 2005 spoločnosť Milwaukee Tool Corporation na trh s prvou Li-ion batériou vo svojich zariadeniach, ešte netušila, ako tým zmení postavenie dobíjateľného náradia ako takého. Doslova revolúcia vo svete dobíjacieho akumulátorového náradia totiž jasne určila smer, ktorým sa vydávame aj po 16 rokoch a zdá sa, že z neho tak skoro ani neupustíme. Lítiovo-iónová batéria je totiž, v porovnaní so svojimi predchodkyňami, lepšou vo všetkých ohľadoch. Tak napríklad — v porovnaní s NiMh akumulátorom disponuje trojnásobnou kapacitou, a to pri lepších skladovacích a dobíjacích podmienkach. V prípade Li-ion akumulátorov totiž platí, že ich netreba nechávať vybiť úplne. Práve naopak, je to nežiadúce. A ani to nebude potrebné, veď nový riadiaci čip sa stará o fakt, že aj keď náradie dlhší čas nepoužijete, vybije sa maximálne o 5 %. Ak ste teda zariadenie s Li-ion batériou odložili po poslednom úkone aspoň s čiastočne nabitou batériou, buďte si istí, že sa naň budete môcť spoľahnúť opäť.

1 (2)

Aké akumulátorové náradie si vybrať?

Aku vŕtačky a aku skrutkovače

Začneme tým, čo by nemalo chýbať v žiadnej správnej dielni. Aku vŕtačky a aku skrutkovače sú totiž bezpochyby tým najčastejšie používaným pomocníkom v bežných domácnostiach. Pri ich výbere by ste tak mali poriadne zvážiť všetky parametre, ktoré môžu byť rozhodujúce. Predítete tak minutiu desiatok eur za prístroj, ktorý bude napokon pre svoju nevyužiteľnosť len lapačom prachu na polici. Vo všeobecnosti by ste mali svoju pozornosť zamerať na niekoľko parametrov:

1. Počet akumulátorov

Pri výbere nového zariadenia nezabudnite klásť dostatočný dôraz na počet akumulátorov, ktoré k vŕtačke či skrutkovaču dostanete, respektíve si ich prikúpite. Hoci je nabíjanie Li-ion batérií pomerne rýchle, stále platí, že mať k dispozícii hneď niekoľko akumulátorov je nespornou výhodou. Predídete tak prestojom pri práci spôsobeným nabíjaním.

2. Napätie a kapacita batérie

V prípade akumulátorového náradia je potrebné si uvedomiť, že sa jeho batérie skladajú z článkov. Najlepšie sú v tomto ohľade Li-ion akumulátory, ktoré majú článkov hneď niekoľko. Každý z nich disponuje napätím na úrovni 1,2 V, aj preto sa môžete v mnohých prípadoch stretnúť s napätím udávaným ako 7,2, 10,8 alebo 18 V. Toto však platí len v prípade plne nabitej batérie. Rovnako dôležité je preto sledovať aj jej kapacitu, ktorá sa udáva v mAh. Ak ich má 1000, dokáže zariadeniu dodávať prúd jeden ampér po dobu jednej hodiny. Ak 2000, dokáže zariadeniu dodávať prúd dva ampére po dobu jednej hodiny, respektíve jeden ampér po dobu dvoch hodín.

3. Počet rýchlostných stupňov a prídavné funkcie

Pri kúpe akumulátorových vŕtačiek a skrutkovačov je veľmi dôležité hľadieť aj na to, koľkými rýchlostnými stupňami disponujú. Ak si totiž zaobstaráte jednorýchlostnú vŕtačku, pravdepodobne vám poslúži len na skrutkovanie. Ak však chcete vŕtať do sádrokatrónu či dreva, zíde sa vám dvojrýchlostná vŕtačka. V ojedinelých prípadoch sa môžete stretnúť aj s trojrýchlostnou vŕtačkou, tá je však už určená na profesionálne použitie a v bežnej domácnosti sa hravo zaobídete aj bez nej.

Pri kúpe si všímajte aj funkcie, ktoré vám daná vŕtačka si skrutkovač ponúka navyše. Veľmi žiadúce je pracovné LED osvetlenie, pomôcť vám môže aj nastaviteľná sila uťahovacieho momentu. Tú oceníte najmä v prípade skrutkovania do mäkších materiálov (napríklad sadrokartónu). Nezabúdajte ani na komfort pri práci. Vaše zariadenie by malo byť čo najľahšie a zároveň najergonomickejšie, aby vás ani po dlhšej práci neboleli ruky.

1 (1)_2

Akumulátorová vŕtačka do domácnosti

Ak vŕtanie nevypĺňa väčšinovú časť vášho dňa a absolvujete ho skôr výnimočne, nebudete potrebovať ani vysoký výkon. Naopak, zamerajte sa na čo najkompaktnejšie rozmery, aby vám zariadenie zbytočne nezaberalo cenné miesto na polici. V bytoch vám hravo postačí 12 V akumulátorový vŕtací skrutkovač YATO s vysokovýkonným dvojrýchlostným oceľovým prevodom určeným aj na občasné vŕtanie do tvrdších povrchov. Tento skrutkovač s funkciou vŕtania disponuje dostatočným napätím na úrovni 12 V a 2 000 mAh kapacitou batérie.

Ak potrebujete aj funkciu príklepu, siahnite po akumulátorovej vŕtačke POWERMAT PM-WA-20V-2AT, ktorá vám ponúkne až 1300 otáčok za minútu pri maximálnej kapacite batérie 2 000 mAh. Naopak, ak sa chystáte v domácnosti len skrutkovať, zbytočne nepreplácajte drahšie zariadenia a zamerajte sa na menej nápadný akumulátorový skrutkovač POWERMAT PM-WA-3.6V-1.5AT, pri ktorom nepochybne oceníte kompaktné rozmery a tichý chod na úrovni 55,5 dB.

Akumulátorová vŕtačka do záhrady

Potrebujete vŕtačku k domu? Žiaden problém, na trhu je dostatok výkonnejších strojov.  Ideálnou voľbou môže byť 18 V bezuhlíkový akumulátorový vŕtací skrutkovač YATO s funkciami nárazu, skrutkovania dlhých tesárskych skrutiek či vŕtania vrtákmi s jadrom BiM do kovu a dreva. Bezkomutátový motor vám zabezpečí pohodlný chod, pri ktorom sa nemusíte obávať ani opotrebenia obežného kolesa. Samotná vŕtačka disponuje napätím 18 V a kapacitou batérie na úrovni 2 000 mAh. Môžete si tak byť istí, že pri práci v záhrade vás nenechá v štychu. Naopak, podľa vašich požiadaviek zvládne funkcie skrutkovania, vŕtania aj vŕtania s príklepom. Jediné, čo musíte urobiť, je vŕtačku nabiť a s chuťou sa pustiť do práce.

Akumulátorová vŕtačka do dielne

Akumulátorová vŕtačka určená pre profesionálov by mala byť nielen výkonná, ale aj spoľahlivá. Okrem spomínaného vŕtacieho skrutkovača YATO spĺňa tieto požiadavky aj mimoriadne výkonná akumulátorová vŕtačka s príklepom POWERMAT PM-WA-20V-2AT. Tá ponúka maximálne napätie 20 V, 1 300 otáčok pri dvoch rýchlostných stupňoch, funkciu príklepového vŕtania, maximálny krútiaci moment 37 Nm a dostatočne veľkú Li-ion batériu o kapacite 2 000 mAh. To všetko pritom v kompaktnom tele vážiacom len 1,4 kg, ktoré navyše disponuje ANTI-SLIP povrchovou úpravou, vďaka ktorej vám zapadne zariadenie ideálne do ruky.

Aku uťahováky

Nielen vŕtačka, ale ani akumulátorový uťahovák by nemal v dielni správneho kutila rozhodne chýbať. Ručné zariadenie schopné efektívne doťahovať či povoľovať skrutky a matice totiž ponúka široké možnosti využitia. Pomôže vám pri stavbe lešenia, oprave karosárskych dielov, ale aj pri bežných prácach v domácnosti. Jeho rozdiel v porovnaní s vŕtačkami spočíva v spôsobe práce. Uťahovák sústredí svoje údery v smere rotácie. Ak teda chcete skrutku uvoľniť, rázový uťahovák bude svoje údery smerovať doľava. Naopak, ak potrebujete skrutku dotiahnuť, uťahovák bude údery smerovať doprava. V porovnaní s vŕtačkami tu chýba aj skľučovadlo, uťahovák totiž pracuje na princípe polpalcového štvorhranu a nasadeného adaptéra.

Na trhu nájdeme množstvo akumulátorových uťahovákov. Pri ich výbere však buďte obozretní, niektoré z nich vám totiž môžu byť skôr na príťaž. Vyberte si kvalitný
akumulátorový rázový kľúč s príslušenstvom, vďaka čomu si zabezpečíte, že budete mať vždy tie správne nadstavce po ruke. Ako ideálny sa môže javiť aj profesionálny
akumulátorový uťahovák POWERMAT PM-AKU-20V-2AT s maximálnym napätím 20 V a otáčkami v počte 2300 za minútu. Váži menej ako kilogram a pol, čo zaručuje v kombinácii s ANTI-SLIP povrchovou úpravou príjemne používanie bez nadmerného preťaženia rúk.

Aku píly

Predstavte si modelovú situáciu — ste v exteriéri a pracujete na novom záhradnom sedení alebo altánku. Problém však nastáva v momente, keď potrebujete píliť — chýba vám totiž elektrický prúd. Dnes však už tento problém stráca na svojej aktuálnosti. Trend akumulátorového náradia totiž naplno zasiahol aj svet píl. Výnimkou tak nie sú ani akumulátorové priamočiare píly, univerzálne pomocníčky pri rezaní dreva, kovov, plastu, podláh či keramického obkladu. Ide o najideálnejších adeptov na rezanie priamok i oblúkov. Akumulátorová priamočiara píla GEKO navyše ponúka skvelý výkon v podobe 2400 úderov za minútu a maximálnu hrúbku rezu na úrovni 51 mm. To všetko pri možnosti rezania pod uhlom 0, 15, 30 aj 45 °.

1 (1)_2

V segmente píl rozhodne nezaostávajú ani akumulátorové chvostové píly určené najmä na prácu v sťažených podmienkach. Potrebujete pomôcť pri demoličných prácach alebo sa zbaviť starých konárov na záhrade? Žiaden problém, postačí vám akumulátorová chvostová píla GEKO s rýchlosťou 2400 úderov za minútu. V balení nájdete dva upínacie pílové listy, ktoré na zariadenie nasadíte jednoducho bez potreby množstva náradia. Vďaka tomu bude vaša práca ešte rýchlejšia a ešte efektívnejšia.

Aku brúsky

Potrebujete sa zbaviť starého laku? Trápia vás skorodované povrchy? Siahnite po správnej akumulátorovej brúske a presvedčte sa o tom, že nedokonalosti je možné vyriešiť aj bez potreby elektrickej energie. Akumulátorová vibračná brúska GEKO na to bude ako stvorená.  Poradí si s drevom, plechom i plastom a vďaka svojej mimoriadne vysokej efektivite využívajúcej 10 000 kmitov za minútu vám pomôže opracovať povrch dostatočne rýchlo a kvalitne. Výhodou akumulátorovej vibračnej brúsky GEKO je aj prítomnosť 2 mAh Li-ion batérie, ktorá vás nenechá v štychu za žiadnych okolností.

V dielni správneho kutila by však nemala chýbať ani uhlová brúska známa tiež pod pomenovaniami flexa či rozbsusovačka. Tá vám nepochybne padne vhod, keď budete
potrebovať obrúsiť kameň, drevené povrchy či iné prírodné materiály, ale aj kov a keramiku. Akumulátorová uhlová brúska by mala mať kompaktné rozmery a prijateľnú hmotnosť, aby pre vás práca s ňou nebola skôr trestom. Zároveň myslite na dostatočný výkon, ktorý by sa mal začínať na úrovni 7 500 otáčok.

Aku kladivá

Kde vŕtačka nestačí, tam prichádza na scénu vŕtacie kladivo. Spravidla väčšie, ťažšie, no v neposlednom rade aj výkonnejšie zariadenie je určené na vŕtanie do tvrdých povrchov ako je betón či kamerň, ale aj drevo a keramika. Na stavbe alebo pri rekonštrukcii sa bez neho nezaobíde žiaden správny kutil. Akumulátorové vŕtacie kladivo prináša nespornú výhodu — okrem faktu, že sa neviaže na prítomnosť elektrickej energie, ponúka často prijateľnejšie rozmery a hmotnosť tela, a to pri snahe zachovania čo najväčšej nárazovej energie. Skvelým príkladom je akumulátorové vŕtacie kladivo s príklepom Kraft&Dele, ktoré si dokáže aj napriek svojej nízkej váhe na úrovni 3,88 kg zachovať nárazovú energiu 2 J. Vďaka nej ponúkne až 4600 nárazov, čo mu stačí na prevŕtanie betónu do hĺbky 24 mm.

Aku sety

Čaká vás stavba či rozsiahlejšia rekonštrukcia? Alebo ste len pedantným kutilom a radi máte vo svojej dielni tých správnych pomocníkov? V takom prípade by vašej pozornosti nemali újsť ani špeciálne akumulátorové sety. Tie ponúkajú nabíjateľné náradie spolu s príslušenstvom vo výhodnej sade, vďaka ktorej môžete ušetriť často aj niekoľko desiatok eur. Neváhajte a kúpte si svoj akumulátorový set ešte dnes!