Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Gola sada: Najužitočnejšie náradie do každej dielne

Najužitočnejšie náradie do dielne?

Profesionálny mechanik, ale aj domáci kutil. Nech už spadáme do ktorejkoľvek kategórie, zrejme sme sa už všetci stretli s potrebou niečo v rýchlosti opravovať, skladať či rozoberať. V takom prípade prichádza na scénu najlepší priateľ každého muža — gola sada.

DSC_3004

Čo je gola sada?

Ak ste sa ešte vo svojej praxi s gola sadou nestretli, nezúfajte. Na prvý pohľad komplikovaný názov označuje v skutočnosti praktickú sadu dielenského náradia a nadstavcov so širokým využitím. Základom každej gola sady je račňa, teda špeciálne upravený kľúč určený na uťahovanie a povoľovanie matíc či skrutkových spojov v stiesnených podmienkach. Výhodou račne je jej praktickosť, zaberá totiž vždy len do jedného smeru, vďaka čomu predídete nechcenému pretáčaniu do opačnej strany. Račňa je vo väčšine prípadov súprav náradia doplnená o bity a nadstavce, v niektorých gola sadách sa môžete stretnúť aj s adaptérmi na prevod veľkosti hlavice. 

DSC_3015

Ako si vybrať račňu?

Ako už zrejme tušíte, pri výbere správnej račne bude potrebné zohľadňovať viacero faktorov. Tými najpodstatnejšími by pritom mali byť dva — kvalita spracovania a spôsob použitia. Račňa by mala disponovať dostatočnou pevnosťou, v opačnom prípade si s náročnejšími spojmi nemusí poradiť. Na trhu sa najčastejšie stretnete s račňami vyrobenými z chróm-vanadiovej ocele, čo vám bez problémov postačí na domáce použitie. Ak však hľadáte račňu na profesionálne použitie, obzrite sa po nástroji z tvrdenej a nerezovej ocele. Je totiž predpoklad, že budete pracovať s náročnejšími a väčšími skrutkovými spojmi, pri ktorých by už CrV oceľ stačiť nemusela. Ohľad berte aj na silu račne, teda veľkosť štvorhranu a nasadzovacích hlavíc. V praxi sa môžete stretnúť s piatimi základnými typmi štvorhranov:

1/4" štvorhran s pracovným rozmedzím 4 — 14 mm
3/8" štvorhran s pracovným rozmedzím 6 — 24 mm
1/2" štvorhran s pracovným rozmedzím 8 — 36 mm
3/4" štvorhran s pracovným rozmedzím 18 — 50 mm
1" štvorhran s pracovným rozmedzím 41 — 80 mm

Ako si vybrať gola sadu?

Výber gola sady je už pomerne jednoduchý a odvíja sa od potreby jej využitia. Ak budete pracovať v bežnej domácnosti, vystačíte si s 1/4" alebo 3/8" račňou. V prípade profesionálneho použitia by ste mali siahnuť po 1/2" alebo 1" štvorhrane. Riešením môžu byť prevodové adaptéry. Tie dokážu aj z 1/4" hlavice urobiť poľahky jej 1/2" verziu. Majte však na pamäti, že výsledok nebude nikdy stopercentný a lepšie urobíte, ak si zabezpečíte dva samostatné kľúče.

DSC_3019

Automaticky to však neznamená, že budete potrebovať dva objemné kufríky náradia. Riešením pre vás môže byť aj kombinovaná gola sada s vidlicovo-očkovými kľúčmi. Tá v sebe implementuje dve račne, ktoré si môžete jednoducho vymeniť podľa aktuálnej potreby. Poteší vás aj 94 kusov príslušenstva, vďaka ktorému sa pre vás stane gola sada univerzálnym pomocníkom za akýchkoľvek okolností.

DSC_2972

Vo vašej domácnosti vás zasa nepochybne poteší praktická gola sada v kufríku pozostávajúca zo 108 prvkov. Rovnako, ako v prípade tej predošlej, aj tu sa v kufríku stretnete s dvomi typmi rační, čo len zvýši všestrannosť a univerzálnosť pri použití sady. Kufrík v sebe ďalej ukrýva TORX hlavicu, nadstavce na sviečky, nadstavce na bity či trojicu imbusových kľúčov typu L. Odteraz vám tak už nebude vo vašej dielni chýbať žiaden nadstavec.