Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Pripravte svoju motorku na novú sezónu: 5 tipov, na čo si dať pozor.

Pre väčšinu z nás sa motorkárska sezóna začína práve teraz na jar. Predtým, než vyrazíte na cesty je nutné vykonať základný servis a skontrolovať svoju “mašinu”, či je po zime všetko v poriadku. Pozrime sa na 5 základných vecí, ktorým by ste mali pred prvou jarnou jazdou venovať pozornosť.

Začnime kontrolou oleja

Olej by sa mal pravidelne meniť pred zazimovaním motorky, aby sa nečistoty v oleji neusadili v motore. Teraz na jar však skontrolujte jeho hladinu, ak ste ho nechali v motore počas zimy. Tá by mala siahať po hornú rysku. Pri nízkej hladine môže dôjsť k strate tlaku a účinného mazania, to vedie až k zadretiu motora. Pozor na to!

Keď sme už pri mazaní, nepodceňte ani stav reťaze. Na reťaze slúžia špeciálne mazacie a čistiace spreje. Čím viac sa budete o svoju reťaz strať, tým dlhšie vydrží. 

Ďalším faktorom, ktorý negatívne vplýva na výkon motora je zanesený vzduchový filter. Určite ho skontrolujte a pokúste sa ho vyčistiť napríklad stlačeným vzduchom alebo ho vymeňte za nový. 

Stav pneumatík je kľúčový

Nedostatočná vzorka pneumatiky je veľký problém. Odborníci sa zhodujú, že hĺbka dezénu by nemala klesnúť pod 3 mm. Okrem dezénu si všímajte aj iné poškodenia pneumatiky, mikrotrhliny alebo nežiadúce oddeľovanie vrstiev. Ak objavíte akékoľvek nedostatky na pneumatiky, bezodkladne ich vymeňte, ide totiž o vašu bezpečnosť. 

Na záver skontrolujte tlak v pneumatikách a upravte ho na hodnotu predpísanú výrobcom. Dajte si pozor na nízky tlak. V tomto prípade motorka neudrží stopu v zákrute a bude nepríjemne plávať. Pri vysokom tlaku zas stratia pneumatiky svoj tlmiaci efekt a vy ucítite každý kamienok. 

V žiadnom prípade nejazdite bez kontroly bŕzd

V prvom rade sa zamerajte na brzdové kotúče a doštičky. Kotúč očistite od prachu a mastnoty špeciálnym čističom bŕzd. Obloženie by malo dosahovať minimálne 3 mm, v opačnom prípade vymeňte brzdové doštičky. Skontrolovať by ste mali aj brzdovú kvapalinu pomocou špeciálneho testera, podľa potreby dolejte kvapalinu, odvzdušnite brzdový systém a skontrolujte tesnosť celého systému.

Nabite akumulátor 

Je normálne, že počas zimnej prestávky dôjde k vybitiu batérie. Preto skontrolujte stav akumulátora a prípadne očistite kontakty a pripojte ho k nabíjačke autobatérií. 

💡 Tip: Predíďte vybitiu batérie. Pred zazimovaním motorky odpojte batériu a uložte ju na primerane teplé miesto. Predĺžite tak jej životnosť.

Ako ďalšie si pozornosť zaslúžia aj sviečky, cievky či zapaľovacia sústava, toto všetko sa môže prejaviť pri prvom štarte po zime.

Nepreceňujte svoje sily po zimnej prestávke, ani keď je motorka dokonale pripravená. Na jar začnite zľahka, predsa zima bola dlhá. Motorku dostaňte do prevádzkového stavu a dbajte na bezpečnosť pri jazde za každých okolností.