Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako sa starať o brzdový systém?

Každý z nás očakáva od auta niečo iné. Pre niekoho auto predstavuje spôsob ako sa dopraviť z jedného bodu do druhého. Pre niekoho je podstatný pocit z jazdy. No všetci sa zhodneme na tom, že v aute sa chceme cítiť bezpečne. Základným bezpečnostným prvkov všetkých automobilov sú brzdy. Je potrebné venovať im patričnú pozornosť.

Brzdový systém vozidla, zaisťuje bezpečnosť vodiča a cestujúcich. No niekedy venujeme väčšiu pozornosť údržbe karosérie než bŕzd. Správnou starostlivosťou o brzdový systém dosiahnete maximálny pocit bezpečia pri jazde, predĺžite tak životnosť bŕzd a iných dielov a v neposlednom rade si jazdu oveľa viac užijete.


Životnosť bŕzd

Brzdy sú spotrebný tovar. Je však ťažké určiť, ako dlho si jednotlivé brzdy udržia svoju funkčnosť. V závislosti od typu vozidla a štýlu jazdy to môže byť v rozsahu 50 000 - 150 000 km. Najlepší spôsob, ako predĺžiť životnosť brzdového systému je jazdiť plynulo a s dostatočným odstupom od iných áut, využívať brzdnú silu motora a z času na čas sa povenovať aj ich údržbe.

Odstránením nečistôt alebo mastnoty z brzdových kotúčov eliminujete nepríjemný zvuk pri brzdení a zlepšíte brzdný účinok. Na čistenie brzdového ústrojenstva používajte len špeciálne čističe bŕzd. Ak je auto dlhšie odstavené, môže vzniknúť na kotúčoch povrchová hrdza. Netreba sa však hneď ľakať, aj v tomto prípad pomôže špeciálny čistič bŕzd.

Brzdové doštičky

Skontrolovať opotrebenie brzdových doštičiek nie je jednoduché. Častokrát sa stane, že na ošúchané brzdové doštičky upozorní až mechanik pri obhliadke alebo nepríjemný piskľavý zvuk. Dnes je už mnoho áut vybavených signalizačnou kontrolkou opotrebenia bŕzd. Všeobecne však platí, že doštičky by mali mať hrúbku minimálne 2-3 mm. Na výmenu doštičiek sa vo väčšine prípadov používajú špeciálne sady na zatláčanie brzdových piestov.

Brzdové kotúče

Tie by mali z pravidla zniesť viac, ako doštičky. No aj tu dochádza vplyvom brzdenia k opotrebeniu. Hlavným ukazovateľom opotrebenia kotúča je jeho hrúbka. Často vydaným javom je aj zvlnenie kotúča. K tomu dochádza hlavne zvolením nekvalitného dielu, častým a prudkým brzdením s následným rýchlym ochladením kotúča. Zvlnený kotúč veľmi ľahko spoznáte, prejavuje sa totiž silnými vibráciami pri brzdení, ktoré je najviac cítiť hlavne na volante.


Brzdová kvapalina

Je dobré občas skontrolovať aj hladinu brzdovej kvapaliny. Jej množstvo skontrolujete v nádržke pod kapotou. Vplyvom času kvapalina stráca aj svoje vlastnosti. Preto je vhodné overiť jej funkčnosť pomocou špeciálneho testera.

Brzdová kvapalina by sa mala meniť zhruba každé 2 - 3 roky. Výmena brzdovej kvapaliny nie je finančne náročný úkon. Za každých okolností by to však mal vykonávať skúsený mechanik, to platí aj pre výmenu brzdových kotúčov či doštičiek.

Pokiaľ si nie ste istý správnym fungovaním svojho brzdového systému, zverte svoje auto do rúk odborníkom v autoservise, ktorí skontrolujú funkčnosť vašich bŕzd. Výmena komponentov brzdového systému, môže byť finančne náročnejší úkon, no za pocit istoty a bezpečia to určite stojí.