Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Autodiagnostika: Zachráňte auto ešte pred jeho poruchou

Rozsvietená kontrolka na palubnej doske? Nič príjemné. Pri pomyslení na veľké výdavky, ktoré sa spájajú s návštevou autoservisu máte hneď pokazený celý deň. Ak sa chcete vyhnúť nečakaným poruchám alebo jednoduchšie identifikovať vážnosť problému, siahnite po jednoduchom a dostupnom riešení. Autodiagnostika môže veľmi dobre poslúžiť aj ako prevencia. Pravidelnými kontrolami tak ľahko predídete nepríjemným prekvapeniam na ceste. V dnešnej profi poradni sa dozviete, prečo je dobré si zaobstarať autodiagnostiku, aké sú jej výhody, funkcie a pomôžeme vám zorientovať sa v základných normách OBD, OBD2 a EOBD.

diagnostika-2

Funkcie autodiagnostiky

Autodiagnostiku oceníte napríklad aj pri kúpe ojazdeného auta na zistenie chýb a histórie vozidla. V rámci prevencie by ste mali svoje auto skontrolovať po každých 15 000 najazdených kilometroch. Vyhnete sa tak závažnejším poruchám.

Hlavné funkcie diagnostického zariadenia sú:

- prevencia - zisťovanie aktuálneho technického stavu vozidla

- riešenie problémov a chýb - je dobrá v prípade už vzniknutých problémov

- šetrenie na opravách v autoservise - problém sa dá presne zistiť, tým pádom sú opravy šetrnejšie a rýchlejšie

diagnostika-5

Výhody autodiagnostického merača

- kompatibilita s vozidlami konkrétnej značky

- komplexné riešenie

- nízka obstarávacia cena

- vysoká miera návratnosti investície

- nenáročná obsluha

Základné pojmy 

- OBD

- OBD 2

- EOBD

- OEM- zariadenie pre autorizované servisy

 

Diagnostika OBD

OBD (On Board Diagnostics) - môžeme voľne preložiť ako palubná diagnostika automobilu. Umožňuje získavať informácie o vozidle a jeho prevádzkových parametroch. Zabezpečuje to štandardizovaná komunikácia s riadiacimi jednotkami motorových vozidiel, ktorú predpisuje norma OBD.

 

Diagnostika OBD 2 (OBD II)

Druhá generácia normy s označením OBD 2 od roku 1996 bola zavedená v USA. Jej cieľom je zjednotiť systém emisnej diagnostiky pre všetky automobily. Ide o systémy, ktoré ovplyvňujú množstvo emisií vyprodukovaných automobilov (emisie plynov).

 

Diagnostika EOBD

Ide o európsku verziu autodiagnostiky OBD 2. Platí tu rovnaká norma ako u OBD 2. V Európe bola táto norma povinne zavedená:

- pre osobné automobily s benzínovým motorom od roku 2001

- pre osobné automobily s dieselovým motorom od roku 2004

- pre nákladné automobily a autobusy od 1.10.2005

 

Vozidla vyrobené skôr môžu spĺňať normu OBD2/EOBD, je to individuálne. Napríklad v prípade VW- Passat B5 s PD 85kW motorom ročník 2000 už OBD2/EOBD normu podporuje, motor 1.9TDI 66kW s rotačným čerpadlom v Octavii 99 ešte nie.

 diagnostika-8

V našej ponuke nájdete diagnostické zariadenia s normou OBD2/EOBD:

- bezdrôtová diagnostika pomocou notebooku alebo smartfónu

- diagnostické zariadenie pre všetky vozidlá vyrobené od roku 1996

- autodiagnostické zariadenie špecifické pre značku P1, P3 a U1

 

Doprajte vášmu štvornohému tátošovi starostlivosť akú si zaslúži. Vďaka pravidelnej autodiagnostike predídete chybám a škodám, ktoré vás oberajú o čas, pokoj a peniaze. Na profigaráži nájdete okrem diagnostických zariadení aj potrebné náradie a príslušenstvo pre starostlivosť o vaše autíčko. Ak vám niečo nie je jasné, obráťte sa na našu zákaznícku linku prostredníctvom chatu, e-mailu alebo telefonicky.