Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako vybrať správny brúsny papier?

Chystáte sa renovovať starý plot, chcete sa zbaviť hrdze alebo si len chcete niečo vyrobiť? Určite sa nezaobídete bez brúsenia. Poradíme vám, čo je dôležité pri výbere vhodného brúsneho papiera.

Brúsny papier je vhodný na tvarovanie, vyrovnávanie, vyhladenie a leštenie rôznych povrchov. Používa sa na odstraňovanie starých náterov alebo hrdze, pri povrchovej úprave dreva, či na zdrsnenie povrchu pri lepení.

close-up-male-carpenter-rubbing-down-wood-with-sandpaper

Zrnitosť brúsneho papiera

Brúsny papier, hovorovo nazývaný šmirgeľ, sa vyrába v rôznych zrnitostiach. Veľkosť zrna brúsneho papiera sa označuje číslom, ktoré je nepriamo úmerné veľkosti častíc.

Čím vyššie je číslo zrnitosti, tým jemnejší je konečný výsledok. Nižšie čísla označujú hrubší papier určený na rýchlejšie odstraňovanie materiálu.

Hustota brusiva

Pri výbere brúsneho papiera si všímame aj druh posypu. Vyjadruje hustotu, s ktorou je brúsne zrno nanesené na podložku. Rozlišujeme tri druhy: 

  • Hustý posyp - podložka je naplno obsadená brúsnym zrnom (vhodné na obrábanie kovov)
  • Polootvorený posyp - podložka je obsadená brúsnym zrnom na 70 až 80% (vhodné pri obrábaní tvrdého dreva, ako je dub a buk)
  • Otvorený posyp - podložka je obsadená na 50% (vhodné na mäkké dreviny bohaté na živicu a pri odstraňovaní starých náterov)

abrasives-round-square-rolled-sheets-sandpaper-plywoo

Akú zrnitosť zvoliť pri jednotlivých činnostiach?

Na odstránenie starého náteru alebo hrdze z oceľových častí, je potrebné zvoliť zrnitosť brusného papiera P36, P40 a P60. Ak plánujete zabrúsiť hrany, použite zrnitosť P60 alebo P80.

Pri hrubom brúsení dreva zvoľte P80P100 alebo P120. Ak drevo pripravujete brúsením pod náter, zvoľte P120 a P150. Jemné brúsenie povrchov docielite zrnitosťou P120, P150 a P180.

Pri finálnom prebrúsení laku je najvhodnejšia zrnitosť P180 a P240.

custom-furniture-manufacturing-carpenter-man-dark-clothes-wearing-respirator-grinds-boards-with-sandpaper

Majte na pamäti, že pri brúsení dreva vzniká jemný prach, ktorý preniká do dýchacích ciest, odkiaľ si iba ťažko hľadá cestu späť. Zabráňte jeho vdychovaniu, použite pracovné okuliare a respirátor.

Ak potrebujete obrúsiť veľké plochy, je vhodné siahnuť po elektrickej brúske. Podľa potreby využitia si môžete vybrať uhlovú, excentrickú, pásovú alebo vibračnú brúsku. Aké sú medzi nimi rozdiely, sa dočítate tu

Ani tá najkvalitnejšia brúska sa však nedokáže vyrovnať manuálnej práci rúk, preto pri finálnej úprave povrchu siahnite po jemnom brúsnom bloku z peny a dlhými ťahmi dohlaďte povrch k dokonalosti.