Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Ako si vybrať vŕtačku?

Často niečo opravujete? Rekonštruujete alebo staviate dom? Alebo potrebujete jednoducho zmontovať nový nábytok? Na to všetko vám poslúži najlepší priateľ muža — vŕtačka. Viete však, ako sa v jednotlivých typoch vŕtačiek orientovať a ako pri ich výbere neurobiť chybu? Ak je vaša odpoveď nie, nezúfajte. S kúpou správnej vŕtačky vám radi pomôžeme.

Správny výber vŕtačky totiž môže byť doslova vedou. Rôzne druhy vŕtačiek vám zodpovedne poslúžia pri rozličných prácach. Priestor v dielni však nemá neobmedzený pravdepodobne nik z nás, preto je potrebné vŕtačku vyberať s rozumom a zamerať sa na činnosti, ktoré vykonávate najčastejšie. Ak sa vopred pripravíte, výber novej vŕtačky vám pôjde o to ľahšie.

Akumulátové vŕtačky

Akumulátorové vŕtačky patria medzi tých najvďačnejšich pomocníkov do domácnosti. Ich veľkou výhodou je, že sa neviažu na priamy prístup elektrickej energie. Zariadenie si stačí vopred nabiť a pustiť sa do práce. Aj pri výbere akumulátorovej vŕtačky by ste však mali brať ohľad na viacero parametrov. Je dobré zakúpiť si zariadenie s dostatočne výkonnou batériou, ešte lepšie je však mať ich aj niekoľko náhradných. Vďaka tomu si výdrž vŕtačky značne predĺžite. Nezabúdajte ani na počet rýchlostných stupňov. Jednorýchlostná vŕtačka vám síce postačí na montovanie nábytku, no na iné činnosti bude v mnohých prípadoch nepoužiteľná. Radšej preto siahnite po dvojrýchlostnej akumulátorovej vŕtačke, ktorá sa vám svojím výkonom odvďačí pri prácach v domácnosti aj na záhrade. V neposlednom rade myslite na dostatočný komfort — akumulátorová vŕtačka by mala byť ľahká, spratná a vyrobená z kvalitných materiálov. Vďaka tomu predídete bolestiam rúk pri dlhšej práci.

vratačky (4)

 Ako si vybrať akumulátorovú vŕtačku?

Je potrebné uvedomiť si, na čo budete vašu vtačku používať. Zháňate ľahké zariadenie vhodné najmä na domáce práce a skladanie nábytku? Siahnite po nenápadnom akumulátorovom skrutkovači. Vhodnou voľbou môže byť 12 V akumulátorový vŕtací skrutkovač YATO, ktorý svojimi dvomi rýchlostnými stupňami a vysokovýkonným oceľovým prevodom zabezpečí dostatočný výkon potrebný na základné úkony.

Potrebujete občas funkciu príklepu, ale neoplatí sa vám veľká príklepová vŕtačka? Žiaden problém, aj na toto pozná batéria odpoveď. Siahnite po akumulátorovej vŕtačke POWERMAT PM-WA-20V-2AT. Tá dokáže vyprodukovať až 1 300 otáčok za minútu, čo výrazne pocítite pri vŕtaní do tvrdších materiálov. Občas je však potrebné niečo ešte výkonnejšie. Vtedy prichádza na scénu bezuhlíkový akumulátorový vŕtací skrutkovač YATO s funkciami nárazu, skrutkovania dlhých tesárskych skrutiek či vŕtania vrtákmi s jadrom BiM do kovu a dreva. No a ak je vašou požiadavkou akumulátorová vŕtačka na profesionálne účely, odpoveďou pre vás bude akumulátorová vŕtačka s príklepom POWERMAT PM-WA-20V-2AT s maximálnym napätím 20 V, funkciou príklepového vŕtania, krútiacim momentom 37 Nm a Li-ion batériou o kapacite 2 000 mAh.

Príklepové vŕtačky

Kde nenápadné akumulátorové zariadenie nestačí, tam pricháza na scénu príklepová vŕtačka. Tá využíva popri rotujúcom vrtáku aj funkciu rázov, teda príklepov. Vďaka tomu ponúka vysokú účinnosť aj pri tvrdších materiáloch ako je kov, tehla alebo pórobetón. Pri výbere príklepovej vŕtačky buďte obozretní a pozor si dajte na viacero parametrov. Dôležitou je kombinácia príkonu a krútiaceho momentu, ktorá udáva silu daného prístroja. Povedané jednoduchšie — čím vyšší príkon a krútiaci moment bude vŕtačka mať, tým lepšie sa vám s ňou bude pracovať. Nezabúdajte však ani na priemer skľučovadla. To sa totiž stará o to, aký veľký vrták alebo bit budete môcť s vŕtačkou použiť.

vratačky (1)

Ako si vybrať príklepovú vŕtačku?

Ak sa rozhodnete pre kúpu vŕtačky, ktorú nevyužijete len pri bežných domácich prácach, ale občas budete potrebovať aj vyšší výkon, vyhnite sa na prvý pohľad menej robustným zariadeniam. Ich priaznivé rozmery sa totiž spravidla podpisujú práve na nižšom výkone. Riešením pre vás môže byť 1700 W príklepová vŕtačka so zabudovaným regulátorom otáčok a spínačom na nastavenie otáčania vľavo alebo vpravo. Vŕtačka dosiahne maximálnu rýchlosť 2 800 otáčok za minútu, vďaka priemeru skľučovadla na úrovni 16 mm do nej pritom pripevníte dostatočne veľké vrtáky.

Vŕtacie kladivá

Hoci si používatelia vŕtacie kladivo často zamieňajú za príklepovú vŕtačku, nerobia tak oprávnene. V skutočnosti je medzi obomi prístrojmi viacero rozdielov. Ten najväčší spočíva v spôsobe príklepu. Príklepová vŕtačka totiž využíva mechanický príklep, ktorý nedokáže vyprodukovať takú silu a vhodnejší je tak v prípade mäkších materiálov (napríklad muriva). Vŕtacie kladivo funguje na pneumatickom princípe, vďaka čomu dokáže pracovať omnoho efektívnejšie. Využijete ho pri vŕtaní do tvrších materiálov, napríklad betónu. Princíp je pritom jednoduchý. Stlačený vzduch vytváraný v hlave kladiva je distribuovaný k úderníku. Úderník je následne kontinuálne vytláčaný ku koncovej časti vrtáka, čo znamená jeho vystrelenie. Tak vzniká vo vŕtacom kladive úder, respektíve príklep. 

Ako si vybrať vŕtacie kladivo?

Na trhu nájdete pomerne širokú ponuku vŕtacích kladív, je preto dobré vedieť, aký výkon budete v skutočnosti potrebovať. Niektoré prístroje síce nie sú až také výkonné, ponúkajú však viacero zaujímavých benefitov. Takým zariadením je aj 800 W príklepové vŕtacie kladivo vybavené rýchloupínacou hlavou a systémom SDS+. Vďaka dvom vŕtacím hlavám si tak môžete jednoducho vybrať, na ktorú činnosť sa v danom momente zameriate. Nepochybne oceníte aj bodnú funkciu kladiva dostupnú v režime Vario-lock (voľná rotácia sekáča). Toto vŕtacie kladivo produkuje energiu na úrovni 2,7 J, je teda vhodné skôr na práce v domácich podmienkach.

vratačky (3)

Ak zháňate vŕtacie kladivo na profesionálne účely, zvoľte 2 600 W vŕtacie kladivo EUROTEC. To vám ponúkne energiu na úrovni neuveriteľných 4 J, vďaka ktorej si poradí aj s tou najťažšou prácou. Pneumatický zdvih kladiva vám zasa zabezpečí efektívne vŕtanie a kovanie nielen v betóne, ale aj v mäkších materiáloch, napríklad dreve či kove. Súprava pracuje primárne so skľučovadlom SDS+ poskytujúcim rýchlu výmenu vrtákov, nájdete však v nej aj samosvornú hlavu určenú pre bežné valcové vŕtačky.

Stojanové vŕtačky

Ide o typ vŕtačiek, s ktorými sa v bežných domácnostiach stretnete len zriedkavo. Stojanové vŕtačky cielia predovšetkým na profesionálných remeselníkov, ktorí vyžadujú milimetrové vŕtanie v kombinácii s maximálnym komfortom. Stojanové vŕtačky sú dostupné v robustnejších verziách s vlastnou pracovnou plochou, prípadne v menších prevedeniach určených na stôl. Ich základom je elektromotor, z ktorého je energia distribuovaná elektronicky regulovanou prevodockou alebo vymeniteľnými remenicami ku vretenu. Na to je následne pripevnené skľučovadlo, do ktorého je možné umiestniť vrtáky a bity podľa požiadaviek používateľa.

Ako si vybrať stojanovú vŕtačku?

Pri kúpe stojanovej vŕtačky môžete v zásade natrafiť na dva typy — vŕtačku s elektronicky regulovateľnou prevodovkou, respektíve na stojanovú vŕtačku s remeňovým prevodom. Klinový remeň umožňuje na pohonných kolesách vymieňať remeň v závislosti na tom, či práve potrebujeme pomalé otáčky a veľkú silu, alebo budeme musieť na prácu využiť vyššiu rýchlosť. Výhodou takéhoto typu vŕtačky je, že sa dokáže efektívne prispôsobiť opracovávanému materiálu. 

vratačky (2)

Na použitie v domácnosti vám bez problémov postačí 350 W stojanová vŕtačka s klinovým remeňom a možnosťou päťstupňovej regulácie rýchlosti. Vďaka adaptibilnému skľučovadlu využijete v tomto prípade vrtáky a bity až do veľkosti 16 mm. Ak však potrebujete zariadenie určené na profesionálne použitie, obzerajte sa po vŕtačke s výkonom najmenej 1 000 W. Odpoveďou pre vás môže byť 1 550 W stojanová vŕtačka s piatimi stupňami regulácie výšky a maximálnymi otáčkami na úrovni 2 650 za minútu.