Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Kompresor: 5 tipov na jeho údržbu

Kompresor: 5 tipov na jeho údržbu

Kompresor dokáže byť v dielni i domácnosti nepochybne skvelým pomocníkom. Občas je však potrebné dopomôcť aj samotnému prístroju, a to dôkladnou údržbou. Viete, ako na ňu?

 

Na úvod si povedzme, že základom dlhej a správnej životnosti kompresora je pravidelné čistenie všetkých jeho komponentov, ku ktorým máte ako používateľ voľný prístup. Je potrebné pravidelne ich zbavovať povrchového prachu a vody, čím predídete zaneseniu a korodovaniu tela kompresora. 

 

Na čo sa zamerať ďalej?

 

  1. Výmena a dopĺňanie oleja

 

Dôležitým krokom k správnej a dlhodobej funkčnosti kompresora je udržiavanie oleja v dostatočnom množstve i kvalite. Olej v kompresore totiž plní hneď niekoľko dôležitých funkcií — okrem zníženia trenia sa stará aj o údržbu vnútorných častí zariadenia, čím bráni ich poškodeniu.

 

Oleja však v kompresore pri práci ubúda, preto je potrebné ho v pravidelných intervaloch dopĺňať. Hladinu oleja si môžete kontrolovať pomocou olejoznaku, prípadne mierky umiestnenej zvyčajne pri dopúšťacom ventile. Z dôvodu správnej lubrikácie prístroja vám odporúčame používať len oleje s potrebnou viskozitou, v opačnom prípade riskujete zanesenie a poškodenie celého kompresora. 

  1. Vypúšťanie kondenzátu

 

Možno ste si to doteraz ani neuvedomili, no pri práci s kompresorom sa v tlakovej nádobe zráža voda, do ktorej sa následne vnáša prach a iné nečistoty. Tie môžu po čase začať v tele kompresora korodovať. Aby ste tomu predišli, je potrebné kondenzát pravidelne vypúšťať. Väčšina kompresorov disponuje odpúšťacím ventilom na spodnej strane vzdušníka, vďaka ktorému môžete kondenzát odpustiť bez výraznejších problémov. Ak tak neurobíte, riskujete častejšie spínanie kompresora a jeho rýchlejšie opotrebenie, ale aj únik kvapôčok vody cez tlakovú hadicu a znehodnotenie opracovávaného materiálu.

 

  1. Výmena vložiek sacích filtrov 

 

Vložky sacích filtrov si predstavme ako akúsi špongiu, ktorá absorbuje drvivú časť nečistôt, ktoré by za normálnych okolností mohli skončiť v tele kompresora a výrazne ho poškodiť. Vložky sacích filtrov je preto potrebné pravidelne kontrolovať a čistiť. Ak sú už vložky opotrebované, je potrebné vymeniť ich za nové. 

 

  1. Pravidelná kontrola stavu hadíc a príslušenstva 

 

Mimoriadne dôležité je pri údržbe kompresora aj pravidelne kontrolovať stav tlakových hadíc. Predovšetkým v prostredí dielne totiž môže jednoducho prísť k ich poškodeniu, čo môže mať za následok nielen nižší tlak v kompresore či jeho poškodenie, ale aj zničenie opracovávaných materiálov. 

 

Rovnako tak je potrebné pravidelne kontrolovať a čistiť aj príslušenstvo — lakovačskú pištoľ, oplachovaciu pištoľ, hustiacu pištoľ s manometrom, ofukovaciu pištoľ a ďalšie pneumatické náradie. Ak zaznamenáte poškodenie alebo koróziu na príslušenstve, bezodkladne ho vymeňte za nové. 

 

  1. Kontrola hnacích remeňov a bezpečnostného systému

 

Ak kompresor používate pravidelne, nezabudnite pravidelne kontrolovať aj stav jeho hnacích remeňov, mieru ich opotrebenia a napätia. Vôľa hnacích remeňov by nemala byť väčšia ako 1 centimeter. V opačnom prípade hrozí vážne poškodenie kompresora. 

 

Drvivá väčšina kompresorov v sebe implementuje aj bezpečnostný systém, ktorý sám kontroluje teplotu zariadenia a hodnotu tlaku. Ak vystúpia tieto hodnoty privysoko, prístroj sa automaticky vypne. V prípade, že vaše zariadenie takýmto systémom disponuje, overte si jeho funkčnosť. 

 

Ak váš kompresor bezpečnostným systémom nedisponuje a hodnoty pracovnej teploty či tlaku sa vám zdajú nadpriemerné, prestaňte prístroj používať. 



Opravu kompresora nechajte na odborníkov! 

 

Ak už sa na vašom kompresore vyskytne akýkoľvek problém, odporúčame vám používať len originálne náhradne diely a zvážiť zverenie opravy autorizovanému servisnému stredisku. Aj v  prípade neodbornej opravy malého poškodenia nesprávnym spôsobom totiž môže prísť k úplnému znefunkčneniu kompresora.