Hľadáte spôsob, ako ušetriť? Zaregistrujte sa a využite extra zľavu 3% na celý nákup (platí na nezľavnený tovar).

Elektrocentrály: Najčastejšie otázky

Ak nastane situácia, kde budete nutne potrebovať elektrickú energiu, oplatí sa byť pripravený s Vašou elektrocentrálou. Je jedno, či táto situácia nastane v dôsledku búrky, dopravnej nehody alebo dočasného prerušenia elektrickej sieti. Ak máte v blízkosti elektrický generátor (elektrocentrálu), môžete Váš dom, kanceláriu, chatu alebo firmu bez problémov udržať v chode, kým znova nebude prístupná elektrická energia.

#1 Čo je to elektrocentrála a z čoho sa skladá?

#2 Ktorá elektrocentrála je pre Vás tá správna?

#3 Aký je to mäkký a tvrdý štart zariadení pripojených k elektrocentrále?

#4 Čo je to regulácia napätia?

#5 Aké sú typy elektrocentrál?

#6 Sú elektrocentrály hlučné? 

#7 Prečo sú lepšie invertorové elektrocentrály?

#8 Treba do elektrocentrály olej? 

#9 S akou elektrocentrálou môžem nabíjať notebook?

#10 Čo môžem k elektrocentrále pripojiť?

#11 Aký výkon elektrocentrály potrebuje?

 


#1 Čo je to elektrocentrála a z čoho sa skladá?

Elektrocentrála, resp. elektrický generátor je zariadenie, ktoré premieňa mechanickú prácu na elektrické napätie. Slúži ako náhradný zdroj elektrickej elektriny, ktorú môžete využiť na miestach, kde nie je žiadne pripojenie na elektrinu (chaty, stavby, camping a pod.), alebo kde došlo k výpadku elektrickej energie v dôsledku búrky alebo nehody atď. Väčšina elektrocentrál sa skladá z 5 základných častí, a to:

- spaľovací motor: ťažný kôň generátora. Do motora sa vstrekuje palivo, ktoré sa zapáli pomocou iskry a následne premieňa na mechanickú energiu

- alternátor: priestor, kde vzniká ele. energia z mechanickej energie pomocou rotora a statora.

- štartér: jeho hlavnou úlohou je spustenie elektrocentrály. Môže byť elektrický pomocou batérie alebo mechanický pomocou ťahacieho lanka

- palivová nádrž: slúži na uskladnenie a nepretržité dopĺňanie paliva. Väčšina elektrocentrál je poháňaná pomocou benzína alebo nafty. 

- zásuvky: počet a typ zásuviek sa na každej elektrocentrále líši podľa jej modelu 12V/240V/380V.


#2 Ktorá elektrocentrála je pre Vás tá správna?

Generátory poskytujú užívateľom spôsob, ako napájať všetko od najdôležitejších zariadení a systémov až po celý dom. Veľkosť generátora, ktorý budete potrebovať, bude závisieť od toho, čo chcete napájať v prípade, že vám vypadne elektrina. Veľkosť generátora sa najčastejšie nevzťahuje na fyzickú veľkosť stroja, ale na jeho elektrickú kapacitu. Ak chcete, aby vaša chladnička, klimatizácia a jeden televízor bežali súčasne, môžete určiť potrebnú elektrickú kapacitu spočítaním celkových wattov každého množstva záťaže.

Výber elektrocentrály zohráva kľúčovú úlohu. Jednu z chýb, ktoré pri výbere elektrocentrály môžete urobiť je, že si pri výbere elektrocentrály vyberiete generátor s najvyšším výkonom, aby ste mohli pripojiť čo najviac spotrebičov. Pritom ale zabúdame, možno aj z nevedomosti, či sme si vybrali napr. jednofázovú alebo trojfázovú elektrocentrálu. Možno si myslíte, že v tom nie je veľký rozdiel, no práve naopak.

Základný rozdiel je, či potrebujete elektrocentrálu do dielne alebo elektrocentrálu na chatu.

Jednofázová elektrocentrála je ideálna pre použitie v domácnosti alebo na chate, pretože väčšina spotrebičov v dome, v kancelárii, na záhrade alebo na chate sú jednofázové. Trojfázová elektrocentrála sa väčšinou používa na stavbách, kde je potrebné mať zásuvku 380V. Sú to zariadenia ako napríklad miešačka alebo cirkulár. 


#3 Aký je to mäkký a tvrdý štart zariadení pripojených k elektrocentrále?

Zariadenie s mäkkým štartom vyžaduje rozbehový výkon 2x až 3x vyšší ako je príkon daného spotrebiča (napr. ručné náradia s komutátorovými motormi, osvetlenia, čerpadlá,..). Zariadenie s tvrdým štartom (napr. cirkulár, kompresory, miešačky,...) vyžadujú 5x až 6x vyšší výkon od elektrocentrály, než je určený príkon pripojeného spotrebiča. Rozdiel medzi mäkkým a tvrdým štartom je v rozbehovom zaťažení zariadenia pripojeného na elektrocentrálu. 


#4 Čo je to regulácia napätia?

Ak si chcete ušiť elektrocentrálu presne podľa Vašich požiadaviek, musíte poznať príkon a typ vašich spotrebičov, hlavne z hľadiska kolísania napájacieho napätia a charakteru zmien zaťaženia generátora (prúdové nárazy pri rozbehu, skokové zmeny príkonu pri prevádzke). Technológia regulácie napätia je určite jedna z kľúčových vlastností elektrocentrály (ak ňou elektrocentrála disponuje). 

Kompaundná regulácia - Ide o elektrocentrálu s kompaundným trafom, kde toto trafko zabezpečuje dodávku ele. energie pri vysokom rozbehovom prúde a to aj na úkor poklesu elektrického napätia. Generátor s týmto typom regulácie je ideálny pre všetky spotrebiče s tvrdým štartom. Môžete ho využívať pri napájaní spotrebičov ako cirkulár, wapka, miešačka, čerpadlo a pod. 

Kapacitná regulácia - Najnižšia rada regulácie elektrocentrál, ktorá ale dostatočne postačuje pre všetky ručné náradia s komutátorovými motormi, osvetlenia, čerpadlá a pod. Príkon pripojeného zariadenia je možné využiť až do maximálneho výkonu elektrocentrály. Pri generátoroch s týmto typom regulácie nie je možné napájať citlivú elektroniku ako počítač, telefón atď.

AVR regulácia - Umožňuje napájať modernú a na napäťové skreslenie citlivú elektroniku (jemnú elektroniku) ako sú počítače, TV prijímače, UPS, čerpadlá atď. Princíp tejto činnosti spočíva v udržiavaní konštantného napätia na všetkých fázach bez ohľadu na okamžité zaťaženie generátora. 


#5 Aké sú typy elektrocentrál?

Jednofázová elektrocentrála - Je ideálna pre použitie v domácnosti, pretože väčšina spotrebičov v dome, v kancelárii alebo na záhrade sú jednofázové.  

Trojfázová elektrocentrála - Trojfázové zariadenia sa väčšinou používajú na stavbách, kde je potrebné mať zásuvku 380V. Sú to zariadenia ako napríklad miešačka alebo cirkulár.

Invertorová elektrocentrála - prenosné, výkonné, malé, tiché elektrocentrály, ktoré napájajú jemnú elektroniku bez ohrozenia poškodenia (počítače, TV prijímače, UPS, mobil).

Elektrocentrály sa môžu rozdeľovať aj podľa paliva. Najbežnejšie sú benzínové elektrocentrály. Naftové elektrocentrály sú mohutnejšie a väčšinou hlučnejšie, no k výhodám patrí vysoký výkon a odolnosť.


#6 Sú elektrocentrály hlučné? 

Hlučnosť elektrocentrály sa líši od typu a modelu. Vlastnosť “tichá elektrocentrála” možno priradiť k elektrocentrálam s hlučnosťou cca 60 dB. Silnejšie, resp. výkonnejšie generátory sú hlučnejšie, obvykle okolo 80-90 dB.


#7 Prečo sú lepšie invertorové elektrocentrály?

Invertorové generátory vyrábajú elektrinu, oproti tradičným generátorom, v troch fázach. Energiu čerpajú z jednosmerného zdroja a premieňajú ju na striedavú energiu pomocou elektronických obvodov.

Invertorové generátory sú menšie, ľahké a oveľa tichšie generátory. Činnosti, ktoré pomocou tohto typu generátora môžete vykonávať sú napr. kempovanie.

Aj keď invertorové generátory nedokážu produkovať veľké množstvo energie, tak ako tradičné generátory, sú ale efektívnejšie vďaka technológii vyrábania striedavého prúdu. Čím je generátor účinnejší, tým menej paliva sa spotrebuje a tým menšia môže byť palivová nádrž. Výkon, ktorý je možné vyrobiť pomocou invertora sa pohybuje cca od 1200 do 4000 wattov.

Invertorové generátory sú drahšie oproti štandardným generátorom, a to kvôli inovatívnej technológii ktorú používajú, hlučnosti a ekonomickej účinnosti.

Vďaka modernej technológii, ktorú využívajú invertorové elektrocentrály, je v zásuvkách elektrocentrály konštantná hodnota napätia 230V. Vďaka tomu je možné napojiť na invertorovú elektrocentrálu každé jedno zariadenie z kategórie jemná elektronika ako napríklad počítač, notebook, TV,..


#8 Treba do elektrocentrály olej? 

Dvojtaktné motory kvôli svojim rozmerom a konštrukcii nedisponujú systémom mazania tak, ako to je u štvortaktných motoroch. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby palivová zmes (benzín) obsahovala mazivo. Preto dvojtaktné benzínové motory pre svoj správny chod a funkčnosť potrebujú riedený benzín s olejom. U každého zariadenia a jeho motora je pomer riedenia odlišný, no najbežnejší pomer je pre riedenie benzínu s olejom je 1:25. Napriek tomu sú tieto motory stále využívané v záhradníckej oblasti ako krovinorezy, kosačky, motorové píly alebo sa využívajú v elektrocentrálach.

Pomer riedenia oleja s palivom je väčšinou znázornený na miestach ako na nádržke zariadenia, na etikete oleja, v návode od zariadenia ale aj v popise produktu.

Taktiež sa môžete stretnúť s iným pomerom riedenia paliva a oleja pri zábehu a po zábehu motora. Pri zábehu sa udáva pomer s väčším množstvom oleja, zatiaľ čo po zábehu sa môže pri niektorých zariadeniach udávať pomer oleja nižší. Zábeh motora trvá približne po dobu spálenia 3 plných nádrží benzínu.

Ak by ste použili palivo bez oleja, došlo by k zadretiu motora!

Mazacie oleje pre dvojtaktné motory sú väčšinou označené 2T alebo M2T. Pri každom oleji sa od výrobcu udáva na etikete aj odporúčaný pomer riedenia oleja. Vždy si ale pripravte len toľko palivovej zmesi, koľko viete že spotrebujete. Riedený olej v benzíne rýchlo degraduje, tým stráca svoje vlastnosti a vytvárajú sa vedľajšie nežiadúce zmesi ako kaly, laky, polárne látky ktoré vytvárajú nerozpustnú zmes na ložiskách, ventiloch a pod.

Vysvetlivka: Ak je pomer napr. 25:1, znamená to 25 litrov benzínu na 1 liter oleja.

Naša kalkulačka pre výpočet pomeru riedenia palivovej zmesi


#9 S akou elektrocentrálou môžem nabíjať notebook?

Notebook môžete bezpečne napájať pomocou invertorových elektrocentrál. Vďaka inovatívnej technológii tieto generátory udržujú konštantné (bez kolísania) napätie v zásuvkách, tzn. že v zásuvky neustále poskytujú napätie 230V a sú tak bezpečné pre napájanie jemnej techniky ako: notebookov, počítačov, TV prijímačov, UPS, mobil, set-top boxov a pod. 


#10 Čo môžem k elektrocentrále pripojiť?

Pomocou elektrocentrály je možné napájať pravdepodobne všetky elektrické spotrebiče. Je však nutné, aby výkon elektrocentrály bol najmenej maximálny príkon pripojeného spotrebiča. V prípade, ak plánujete pripojenie viacerých spotrebičov k elektrocentrále, musíte brať do úvahy súčet príkonov súčasne pripojených spotrebičov. Netreba zabúdať ani na rozbehové prúdy spotrebičov (mäkký a tvrdý štart). 

Ako príklad si môžeme uviesť spotrebič s elektromotorom a príkonom 1000W, pričom rozbehový príkon môže nadobúdať aj 5x - 6x viac energie ako prevádzkový príkon - 6000W. Preto v tomto prípade budete potrebovať elektrocentrálu s výkonom cca 6000W.


#11 Aký výkon elektrocentrály potrebujem?

Potrebný výkon elektrocentrály si vypočítate na základe tejto tabuľky:

Typ záťaže Odporový Indukčný Indukčný so sťaženým rozbehom
Koeficient 1,5 2 3
Príklady

Lampa
Kávovar
Varič
Ohrievač
Žehlička

Vysávač
Televízor
Chladnička
Vŕtačka
Brúska
Počítač

Kompresor
Čerpadlo
Cirkulárka
Klimatizácia
Zváračka

 

Potrebný výkon elektrocentrály vypočítame ak vynásobíme výkon napájaného zariadenia, ktoré bude napájané koeficientom.

(výkon napájaného zariadenia x koeficient = potrebný výkon elektrocentrály)

Ak bude súčasne napájaných zariadení viac, je potrebné výsledky sčítať.

Príklad:

Napájané zariadenia:

Odporové - 1200 W
Indukčné - 600 W
Indukčné so sťaženým rozbehom - 1000 W

Výpočet:

1200 x 1,5 = 1800 W
600 x 2 = 1200 W
1000 x 3 = 3000 W

1800 + 1200 + 3000 = 6000 W

Potrebný výkon elektrocentrály je minimálne 6000 W.